Szyna CPM Artromot Active-K

Odzyskaj mobilność w stawie biodrowym i kolanowym

Szyna CPM

Terapia Szyną CPM to metoda fizjoterapeutyczna, która wykorzystuje Artromot. To aparat do wykonywania ruchu pasywnego stawów. Wykorzystujemy go w rehabilitacji pacjentów po zabiegach ortopedycznych i chirurgicznych.

Co to jest Szyna CPM?

Szyna CPM to urządzenie, które wykorzystujemy w Centrum Rehabilitacji do poprawy zakresu ruchu oraz siły w stawach po urazach, schorzeniach lub zabiegach chirurgicznych.

Jest to urządzenie elektromechaniczne, które wykonuje ruchy w określonych kierunkach. Dzięki temu stymuluje stawy i poprawia ich zakres zgięcia, wyprost, siłę i likwiduje ból.

Dzięki szynie CPM pacjent może szybciej wrócić do sprawności po operacji lub urazie stawu biodrowego, lub kolanowego.

Szynę  CPM wymyślił Robert Salter w latach 70 XX wieku. Szukał metody leczenia urazów stawów biodrowego i kolanowego, która wykorzystuje ruch pasywny. Jego urządzenie miało na celu ograniczyć sterowanie zabiegiem przez pacjentów, gdyż z różnych względów nie pozwalali oni na wykonywanie bardziej skomplikowanych zakresów zgięć.

Co daje zabieg szyną CPM?

Zabieg szyną CPM w Artromocie Active K wspomaga odzyskiwanie mobilności w stawie biodrowym i kolanowym już na wczesnym etapie po operacji lub urazie. Ruch pasyny rozciąga spięte ścięgna i mięśnie. Dzięki temu zwiększa się zakres zgięcia, zakres wyprostu oraz siła w stawie.

Szyna CPM działa w beznadziejnych przypadkach — po operacji stawów, urazach na nartach czy na rowerze oraz u osób ze schorzeniami stawów.

Z szyną CPM oszczędza się czas, bo zamiast czekać, aż uraz lub stan pooperacyjny sam się zaleczy, można już od pierwszych dni po kontuzji i operacji ćwiczyć. Pacjent pozbywa się codziennego bólu i problemów z chodzeniem dużo szybciej.

Wystarczy regularnie stosować szynę CPM. Z tym w Centrum Rehabilitacji nie będzie problemu. Pacjent dostaje od nas terminarz zabiegów oraz przypomnienia o wizycie.

Z zabiegów w Artromocie korzystają sportowcy po zerwaniu więzadeł, uszkodzeniu łękotek i operacjach. To piłkarze, siatkarze, szczypiorniści i kolarze, którzy w Centrum Rehabilitacji przyspieszają z szyną CPM swoją rehabilitację.

Szyna CPM to nawet 10* zakresu zgięcia w ciągu 2 tygodni stosowania zabiegu. Wszystko dzięki pasywnemu ruchowi, który wykonuje Artromot z nogą. Zakres wyprostu i zgięcia sterowany jest w urządzeniu z dokładnością do 1*. Inne zabiegi na stawy biodrowy i kolanowy nie zmuszają mięśni ani ścięgien do ruchu, przez co działają tylko pasywnie.

Zabieg szyną CPM jest jak terapia manualna, tylko sterowana elektronicznie i z dokładnością do 1*.

O skuteczności szyny CPM mówi badanie "Ocena wpływu leczenia na parametry funkcjonalne stawu kolanowego u pacjentów po zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego", które przeprowadził zespół T. Ridan, A. Berwiecki, M. Janusz oraz Ł. Dmuchała. 

W grupie 40 osób wykonali pomiar przed zabiegiem endoprotezoplastyki oraz po 14 dniach rehabilitacji szyną CPM. Zakres zgięcia wzrósł średnio z 75,9* do 84,9*, a zakres wyprostu z -6,7* do -1,7*.

W Centrum Rehabilitacji korzystamy z szyny CPM Artromot Active K. W bezpieczny i kontrolowany sposób pomaga ona rozciągnąć ścięgna i mięśnie oraz usunąć zwapnienia. Mamy kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu jej do pomocy profesjonalnym sportowcom. 

Jak przebiega zabieg Szyną CPM?

Terapia Artromotem polega na stopniowym zwiększaniu zakresu ruchu w stawie.

W trakcie zabiegu pacjent kładzie kończynę na podstawce, a urządzenie przeprowadza staw przez kontrolowany zakres ruchu. Dzięki temu unikamy nadmiernego obciążenia stawu i minimalizujemy ryzyko urazu.

Podczas terapii Artromotem, fizjoterapeuta może dostosować prędkość i zakres ruchu, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb pacjenta. W miarę postępu terapii zakres ruchu stawu jest stopniowo zwiększany. Umożliwia to osiągnięcie pełnego zakresu ruchu w stawie.

Jakie są wskazania do zabiegu Szyną CPM?

Terapia Artromotem jest stosowana w przypadku różnych schorzeń stawów, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, pourazowe uszkodzenia stawów, a także pooperacyjne uszkodzenia stawów.

Terapia ta pozwala szybciej powrócić do pełnej sprawności i aktywności fizycznej, co jest szczególnie ważne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

  • urazy i stłuczenia
  • stan po unieruchomieniu stawu
  • stan po rekonstrukcji troczków rzepki
  • po operacjach przeszczepu chrząstek i po mikro złamaniach
  • uszkodzenia łękotek
  • rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i tylnego PCL
  • alloplastyka (implanty) stawu kolanowego
  • TEP kolana i biodra
  • skomplikowane operacje kolana
  • osteosyntezy stabilne

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00