Dzisiaj jest20.05.2019

RETRO: mecz tamtej dekady

24.04.2019 Autor: ŁJ Źródło: własne

Dziś dzień meczowy, sportowo bardzo ważny dla zespołu, a skoro tak, warto przypomnieć inny. Dokładnie 9 lat temu Chrobry Głogów rozbił przy Wita Stwosza Górnika Wałbrzych 4:1, a mecz ten uznano później wydarzeniem dziesięciolecia w klubie, choć nawet gdyby dziś zrobić zestawienie najlepszych meczów Chrobrego w całej historii, ten za sprawą stawki, otoczki, atmosfery, rozgłosu i wyniku byłby wysoko.

Fragment z artykułu "Chrobry-Górnik: prawdziwa historia" opisującego niepowtarzalny klimat tamtych rywalizacji z klubem z Wałbrzycha:

W lidze zmieniało się niewiele. Znów to Górnik tracił mniej i tuż przed rewanżem w Głogowie miał aż 11 punktów przewagi! Był liderem podczas gdy Chrobry zajmował dopiero 4 miejsce, tuż za Polonią Trzebnica Ireneusza Mamrota, która zresztą dwukrotnie utarła nosa głogowianom. W ciągu kilku pozostających do widowiska tygodni kibice stworzyli w Głogowie olbrzymie na nie ciśnienie. W zasadzie nie było miejsca nienaznaczonego choćby śladową wzmianką o meczu. Niektóre media zaczęły nawet wspominać o zbliżającej się wojnie.
W szatni piłkarzy nie działo się wtedy najlepiej. Na kilka dni przed starciem doszło do próby wszczęcia buntu przeciwko trenerowi Januszowi Kubotowi, ale zawodnicy raz jeszcze mocno zebrali się w sobie. Za sprawą otoczki pewnie trochę też. Na boisku wygrali 4:1. Przyglądało się temu 3500 widzów. Blisko 800 fanom Górnika przeciwstawił się rekordowy, niemal tysięczny młyn gospodarzy. To liczby, jakich obie strony nigdy później nie powtórzyły. Pod tym względem widowisko storpedowało wszystkie inne na tym poziomie i odbiło się szerokim echem w całej kibicowskiej Polsce.

Sportowo okazał się to być moment przełomowy.

Chrobry rzeczywiście był bardzo zmotywowany na tamten pojedynek. Liczna grupa kibiców z Wałbrzycha dopiero zmierzała ulicą do stadionu, a na tablicy było już 2:0. Obie bramki zdobył Konrad Węglarz, który miał w sobie to coś, co napędzało go w takich meczach z presją. Był wtedy pod prądem, dlatego strzelił i w 12, i w 37 minucie.
Po przerwie Piotr Przerywacz golem z rzutu karnego spowodował złapanie kontaktu, ale to wszystko. W 78 minucie wynik podwyższył Paweł Woźniak - dziś jeden z trenerów w grupach młodzieżowych, a tuż przed końcem czwartą bramkę zdobył Łukasz Filipiak.

Po tym 4:1 napędzony nim Chrobry kontynuował wielki pościg za Górnikiem, który trwał do samego końca. Na kolejkę przed końcem, mimo wcześniejszych 11 punktów straty, obie drużyny dzielił tylko punkt.

Chrobry Głogów - Górnik Wałbrzych 4:1 (2:0)
1:0 Węglarz 12
2:0 Węglarz 37
2:1 Przerywacz 63 (k)
3:1 Woźniak 78
4:1 Filipiak 90

Chrobry: Zaremba - Mikutel, Błauciak, Kotlarski, Wolbaum, Kowalski (86 Kaczmarek), Herbuś, Hałambiec (83 Niedźwiedź), Janik (46 Filipiak), Woźniak, Węglarz (87 Kałużny).

Górnik: Wodzyński - Michalak D., Smoczyk, Przerywacz, Majka, Tobiasz (57 Rytko), Michalak G., Morawski, Zinke, Konarski (64 Moszyk), Janik (75 Misan).