Dzisiaj jest27.06.2019

F1L: potrzebowali cudu i go mają

19.05.2019 Autor: ŁJ Źródło: własne

Kapitalny scenariusz napisała ostatnia kolejka Fortuna 1 Ligi. Na boisku przez 90 minut może dziać się niewiele, może tak być w jednym meczu, kolejnym, jeszcze kolejnym, a tu nagle otrzymujemy takie coś. Piłka jest wyjątkowa.

Finisz przypominał najlepsze rozstrzygnięcia z lig angielskich, bo tam w ostatnich latach ich nie brakowało. Na przykład w 2013 roku w drugim barażowym półfinale pomiędzy Watford a Leicester utrzymywał się wynik, który wskazywał na dogrywkę. W 97 minucie drudzy mieli rzut karny, którego nie wykorzystali, dobitki też, pierwsi od razu ruszyli z kontrą i zdobyli rozstrzygającego gola. Teraz też wiele wydarzyło się w tej 97 minucie. Chwilę wcześniej remisujący z Bytovią Bytów GKS Katowice był pewien pozostania. Bytovia miała jednak rzut wolny, po którym bramkę zdobył wybiegający z własnej Andrzej Witan. Wtedy jeszcze nie wiedział, że poza zwycięstwem nic im nie da, bo na innym stadionie, w Częstochowie również wydarzyło się coś nieprawdopodobnego. Gol na 1:2 strzelony tam przez Wigry Suwałki w drugiej minucie doliczonego czasu (dokładając do tego wyczyn Witana) spowodował, że z trójki Wigry-GKS-Bytovia obronili się tylko ci pierwsi. Wigry potrzebowały cudu i go mają.

Ligę wygrał Raków Częstochowa, który jednak po awansie trochę odpuścił wcześniej wysokie obroty. Nie wygrał żadnego z czterech ostatnich spotkań, dodatkowo w kluczowym dla układu tabeli meczu z Wigrami poniósł pierwszą domową porażkę. Fakt za to jest taki, że awansująca dwójka ma sporo punktów. Trzeciej Stali Mielec jej 64 punkty dałyby awans w trzech ostatnich sezonach, ale nie w tym. W teorii oznacza to, że i Raków, i ŁKS mają podstawy, aby lepiej odnaleźć się w Ekstraklasie od zespołów, które rok wcześniej awansowały tylko na rok.

Drużynom Rakowa i ŁKS-u raz jeszcze trzeba życzyć powodzenia, a spadkowiczom: Garbarni, GieKS-ie i Bytovii szybkiego podniesienia się. To słowa zwłaszcza w kierunku Bytowa, gdzie zapowiadano, że w przypadku spadku ze względów finansowych pozostanie na poziomie centralnym może okazać się niemożliwe.

Chrobry kończy na 14 pozycji. Od momentu awansu i pod względem punktowym, i miejsca w tabeli był on najtrudniejszy (w 2014/15 zespół skończył na 11 pozycji z 41 punktami), więc w tym wszystkim budujące jest to, że nawet w takim bardziej kryzysowym momencie koniec końców drużyna sobie poradziła.