POLITYKA PRYWATNOŚCI CHROBRY-GLOGOW.PL


W ramach naszego serwisu internetowego stosujemy pliki cookies.
Szczegółowe informacje dotyczące stosowania cookies dostępne są w "Polityce prywatności".

X
Herb Chrobry

chrobry głogów S.A.Strona oficjalna

Dzisiaj jest03.04.2020
facebook_glogów glogów_twitter glogów_youtube glogów_instagram glogów_mah glogów_mok

63 lata temu połączono siły i powstał Chrobry

17.01.2020 Autor: ŁJ Źródło: własne


Za początki piłki nożnej w Głogowie, a tym samym klubu uznaje się rok 1946. Jedenaście lat później doszło do połączenia sił istniejących wtedy klubów, Kolejarza i Spójni, na bazie czego powstał Chrobry, którego prezesem został Jan Marchodej. Miało dojść do tego 17 stycznia 1957 roku, więc dziś mamy 63 rocznicę tego wydarzenia. Chrobry od tego momentu kontynuował dzieło zapoczątkowane w 1946 roku przez działaczy oraz sportowców Energii, Związkowca i Stoczni. Przypominamy materiały tekstowe przybliżające tamten dzień. 
 
 
17 stycznia 1957 w auli na pierwszym piętrze odbudowywanego gmachu byłej szkoły realnej, w którym mieści się obecnie szkoła zawodowa, odbywa się spotkanie lokalnych działaczy sportowych, przedstawicieli zakładów pracy i władz miasta. Z inicjatywą wystąpili działacze i zawodnicy klubów sportowych "Kolejarz" i "Spójnia". Ten pierwszy kontynuował działalność poprzedników - klubów opartych o głogowską Stocznię. Natomiast Spójnia miała korzenie wśród sportowców Cukrowni a klub związał się z federacjami związków zawodowych. Entuzjaści wspólnych działań wynikających również ze zmian politycznych następujących w kraju, utworzyli dziś nowy klub łączący dotychczasowe podmioty i ich członków.
Powstał więc Klub Sportowy "Chrobry" Głogów. Pomysłodawcami nazwy byli Zdzisław Berta i Jan Marchodej, który został pierwszym Prezesem.
Klub był wielosekcyjny choć pierwsze skrzypce odgrywała sekcja piłki nożnej. Jednak działacze innych dyscyplin w klubie znaleźli też miejsce dla pracy z młodzieżą. Wbrew intencjom założycieli nie wszystkie zakłady chciały partycypować w finansowaniu działalności sportowej i rozbudowie bazy treningowej. Początki były więc trudne.  

źródło: Głogowski Wehikuł Czasu 

  
Na podstawie własnych zasobów czytamy też m.in.:
17 stycznia 1957 roku w auli obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych w Głogowie zebrali się działacze i zawodnicy "Kolejarza" oraz "Spójni", a także aktywiści spoza klubów. Na spotkaniu zapadła decyzja o połączeniu się tych dwóch klubów w jeden Międzyzakładowy Klub Sportowy. Na wniosek sędziego piłkarskiego Jana Marchodeja, poparty przez Zbigniewa Nowotkę i Mariana Kowalika, poprzez aklamację przyjęto nazwę nowego klubu - Międzyzakładowy Klub Sportowy "Chrobry" Głogów.

Wyłoniono pierwszy zarząd w składzie:
- Jan Marchodej jako prezes klubu
- Marian Kowalik jako wiceprezes klubu
- Zdzisław Berta jako wiceprezes klubu
- Roman Feluś jako sekretarz klubu
oraz członkowie zarządu:
- Władysław Rybczyński
- Jan Komar
- Józef Kobczyk
- Edward Hipner
- Zbigniew Nowotko
- Jan Mocek

Nakreślono ambitne założenia systematycznego rozwoju klubu, wzrost wyników i sprawniejszej działalności organizacyjnej. Ambitne plany działaczy Chrobrego zmierzające do utworzenia klubu z prawdziwego zdarzenia nie spotkały się wówczas z dużym zainteresowaniem ze strony wszystkich patronujących zakładów pracy. Klub borykał się z trudnościami finansowymi, brakowało należytej bazy treningowej. Nic więc dziwnego, że w latach 1957-1959, tj. w okresie kadencji pierwszego zarządu, nie odnotowano większych sukcesów.

W pierwszym sezonie istnienia Chrobry był bliski wywalczenia awansu do klasy A (czwarta klasa rozgrywkowa). Przed ostatnią kolejką głogowianie prowadzili w tabeli, ale niestety w wyjazdowym spotkaniu przegrali niespodziewanie 1:3 ze Zrywem Kotla i nie uzyskali promocji.
 
 
 
 
 
 

Chrobry TVwięcej

Sponsorzy

100% akcji Spółki

Sponsor Premium

Partner techniczny

Business Club Złoty

Business Club Srebrny

Business Club Brązowy

Sponsorzy ligi

Przyjaciele

Patronat Medialny

Przyjaciele

#
#