Dzisiaj jest25.05.2020

Tego dnia: powrót na nowe WS3

27.03.2020 Autor: ŁJ Źródło: własne

W cyklu "tego dnia" przypominamy mecz sprzed 10 lat. To taki mecz, który nabiera historycznej wartości z czasem. 27 marca 2010 roku w Głogowie Chrobry wygrał z Pogonią Oleśnica 2:1 i było to pierwsze spotkanie na zmodernizowanym stadionie. Zwycięski gol Krystiana Kowalskiego kilka minut przed końcem, Michał Michalec strzela dla Pogoni, a Radosław Kałużny debiutuje w Chrobrym. Do tego padający deszcz, a co za tym idzie krytyka nowej murawy i zadaszenia trybuny. Jak na inaugurację działo się dużo.

Na czas remontu kibice oglądali swój zespół najpierw zza małych trybun głównego obiektu (co wiązało się z koniecznością postawienia dodatkowego ogrodzenia, czym przy współpracy z klubem zajęli się fani) a następnie z trybun drugiej płyty. Takie warunki miały miejsce przez kilka rund, więc powrót na unowocześniony stadion z nowymi trybunami oraz murawą był dużym sportowym wydarzeniem. Spotkanie 3 ligi dolnośląsko-lubuskiej obejrzało ok. 1500 widzów. Mecz toczył się jednak w deszczu, więc już na inaugurację widoczne były pierwsze problemy. Mianowicie zadaszenie trybuny głównej nie chroniło przed opadami, a na stan murawy zgodnie narzekali piłkarze obu drużyn (później zdecydowano o ponownej wymianie murawy).

Chrobry wygrał z Pogonią 2:1, a oba gole dla Pomarańczowo-Czarnych padły w końcówkach obu połów. Zaczęło się jednak pechowo, bo od 13 minuty prowadzili goście. W 45 minucie wyrównał Konrad Węglarz po asyście doświadczonego Piotra Błauciaka, a w 86 na 2:1 trafił wykorzystujący okazję sam na sam Krystian Kowalski.

Z perspektywy czasu uwagę przykuwa autor jedynej bramki dla Pogoni. Zdobył ją wychowanek tego klubu Michał Michalec w znany sobie sposób - Łukasza Zarembę pokonał uderzeniem głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Miało to miejsce na kilka miesięcy przed jego przejściem do Chrobrego, w którym jest ważnym obrońcą do dziś. Gdyby runda tego sezonu trwała, mógłby się zbliżać do 250 występu w Chrobrym (aktualnie ma ich 244).

Michał Michalec po tym meczu powiedział: - Chrobry przeważał cały mecz. Grał piłką, choć na takim boisko ciężko o to. Jednak na pewno nie stworzył sobie wiele dogodnych sytuacji. One co prawda pojawiały się, ale były przez nas szybko przerywane. Jeśli chodzi o płytę, to w pierwszej połowie wyglądała w miarę dobrze. Później, gdy popadało i trochę po niej pobiegaliśmy, to była katastrofa.

Trener gości Filip Potycz: - Chrobremu w grze po ziemi bardzo przeszkadzało boisko. Obiecuję, i już powiedziałem to trenerowi Kubotowi, że zrobimy wszystko, aby zabrać u siebie punkty Wałbrzychowi. Pochodzę z tego regionu i jestem za tym, aby to Chrobry awansował, więc postaramy się o to, aby Górnik wyjeżdżał z Oleśnicy ze stratą punktów. (w maju Pogoń rzeczywiście pokonała Górnika 2:1, a oba gole zdobył późniejszy piłkarz Chrobrego Krzysztof Molka)

Trener Chrobrego Janusz Kubot: - Chłopakom trzeba podziękować za walkę do końca, bo ten korzystny rezultat został osiągnięty głównie dzięki ich determinacji. Zatraciliśmy główny atut, który mieliśmy w okresie przygotowawczym grając na sztucznej nawierzchni, czyli szybką grę piłką. Spotkanie z Pogonią było dla nas pierwszym meczem na naturalnej trawie i było widać, że chłopcy czują się na niej fatalnie, co bardzo nam przeszkadzało w organizacji gry.

W składzie Chrobrego było kilku zawodników, którzy jeszcze niedawno kontynuowali swoje kariery w głogowskim klubie: Konrad Kaczmarek czy Mateusz Hałambiec. W jedenastce wystąpił za to Paweł Woźniak, który dziś jest jednym z trenerów młodzieży w Chrobrym, a na ławce pozostał aktualny trener Chrobrego U-15 Łukasz Stepokura. Asystentem trenera Janusza Kubota był Jarosław Wielgus, obecny dyrektor sportowy Szkoły Mistrzostwa Sportowego Chrobry.

Wspomnianego Pawła Woźniaka w 78 minucie zmienił 41-krotny reprezentant Polski Radosław Kałużny, który tym samym zadebiutował w głogowskich barwach. Do Chrobrego przyszedł przed inauguracją rundy, stając się najgłośniejszym wzmocnieniem na tym poziomie.

Chrobry Głogów - Pogoń Oleśnica 2:1 (1:1)
0:1 Michał Michalec 13
1:1 Konrad Węglarz 45
1:2 Krystian Kowalski 86

Chrobry: Zaremba - Mikutel, Kotlarski, Błauciak, Filbier, Kowalski, Herbuś, Hałambiec (61 Niedźwiedź), Janik (75 Kaczmarek), Woźniak (78 Kałużny), Węglarz (90 Kostek).

Pogoń: Idziorek - Skafarek, Michalec, Graf, Mularczyk, Molka, Szweda (58 Suchomłyn), Michalewski, Sajewicz, Smyczyński (70 Hałapacz), Bezak.

Widzów: 1500.