POLITYKA PRYWATNOŚCI CHROBRY-GLOGOW.PL


W ramach naszego serwisu internetowego stosujemy pliki cookies.
Szczegółowe informacje dotyczące stosowania cookies dostępne są w "Polityce prywatności".

X
Herb Chrobry

chrobry głogów S.A.Strona oficjalna

Dzisiaj jest13.07.2020
facebook_glogów glogów_twitter glogów_youtube glogów_instagram glogów_mah glogów_mok

Nietypowa wystawa dla miłośników historii

11.07.2013 Autor: ŁJ Źródło: własne


"Lato w Twierdzy" zawitało do Chrobrego Głogów. Miłośnicy lokalnej historii dziś odwiedzili obiekty sportowe. Zwiedzali głównie piłkarską ich część, bo właśnie przede wszystkim z nią wiąże się przedwojenna historia bazy sportowej w Głogowie.

Kolejny dzień prowadzonej od kilku lat akcji podzielono na trzy części. Pierwsza to wizytacja na stadionie piłkarskim, po którym oprowadzał i o którym opowiadał kierownik obiektów Michał Frąckowiak. W drugiej grupa kilkudziesięciu osób przeniosła się do sali konferencyjnej, w której na ogół odbywają się spotkania z mediami i odprawy głogowskich piłkarzy. Akurat dziś posłużyła wizualnej prezentacji w wykonaniu Ireneusza Dominiaka, który na podstawie archiwalnych zdjęć opowiadał o przedwojennych losach obiektów sportowych, w tym powstałego w 1927 roku stadionu. Ciekawostki z tym związane, zdjęcia, a także rozmowę z panem Dominiakiem zaprezentujemy wkrótce na łamach strony.

Nietypowa była wystawa. Zwiedzający mogli obejrzeć ok. różnych 100 szali, wszystkie... Chrobrego. O to zadbał ich kolekcjoner, a zarazem przedstawiciel Spółki podczas akcji M. Frąckowiak. Gromadził je przez półtora roku i jest jednym z kilkunastu tego typu pasjonatów w Głogowie. Jak się okazuje, można nie tylko bardzo wiele pokazać, ale też wiele powiedzieć. Choćby to, że obecnie najstarsze wzory potrafią kosztować nawet 600 zł, że pewną trudność sprawia producentom… herb Chrobrego, którego wiele kolorów utrudnia realizację szali dzianych z ograniczoną do pięciu ilością barw. Ale są nie tylko szale dziane. Także tkane czy tkane HD. Poza tym kolekcjonerzy pomarańczowo-czarnych szali mają utrudnione zadanie. Starsze wzory były swego czasu na tyle popularne, że kolejne pokolenia kibiców ChG wydawały i wydają ich reedycje, które też wypadałoby mieć w kolekcji. I kolejna ciekawostka - o ile kilkanaście lat temu jeden wzór obejmował raptem 15 sztuk, o tyle teraz liczba potrafi być trzycyfrowa. Ciekawa była dyskusja z jednym z obecnych gości, który, jak się okazało, przed laty działał w Chrobrym. Dotyczyła najstarszego szalika i wątpliwości co do jego powstania. Okazuje się, że może to być nawet przełom lat 70/80! Zmieniające się od tamtego momentu wzory, za każdym razem coś symbolizujące i upamiętniające, to element historii ruchu kibicowskiego, ale i klubu. Łączony szal Chrobrego z Widzewem upamiętnia dawną przyjaźń fanów obu stron, dziś robią to wspólne barwy ze Stilonem, a data 1946-2006 odnosi się do 60-letniej rocznicy klubu. To tylko niektóre z wielu przykładów. Mówił o tym sam autor pokaźnego zbioru: - Zachęcam do takiego kolekcjonerstwa, bo w ten sposób uczestniczymy w tworzeniu historii klubu. Mamy pasję, a jak wiemy, bez pasji człowiek nie żyje.
 
 
 
 
 

Chrobry TVwięcej

Sponsorzy

100% akcji Spółki

Sponsor Premium

Partner techniczny

Business Club Złoty

Business Club Srebrny

Business Club Brązowy

Sponsorzy ligi

Przyjaciele

Patronat Medialny

Przyjaciele

#
#