POLITYKA PRYWATNOŚCI CHROBRY-GLOGOW.PL


W ramach naszego serwisu internetowego stosujemy pliki cookies.
Szczegółowe informacje dotyczące stosowania cookies dostępne są w "Polityce prywatności".

X
Herb Chrobry

chrobry głogów S.A.Strona oficjalna

SKLEP
Dzisiaj jest24.01.2022
facebook_glogów glogów_twitter glogów_youtube glogów_instagram glogów_mah glogów_mok

Tylko cztery takie kluby. W tym Chrobry

10.06.2017 Autor: ŁJ Źródło: własne


Na chwilę obecną jest tylko jedenastu pewniaków do gry w Nice 1 Lidze sezonu 2017/18. Kolejnego wyłoni baraż (jutro pierwszy mecz pomiędzy Drutex-Bytovią a Radomiakiem Radom), natomiast pozostałymi byliby spadkowicze z Ekstraklasy, beniaminkowie i Stomil Olsztyn, którzy na razie jednak nie mają licencji. Z uprawnieniami do gry na tym poziomie nie było zresztą z górki. Sama procedura wciąż nie dobiegła końca, a tylko cztery kluby na osiemnaście otrzymało licencję bez żadnego nadzoru. Ani finansowego, ani infrastrukturalnego. W tej czwórce jest Chrobry Głogów.

Słowem wyjaśnienia. Wniosek licencyjny to często kilkaset stron różnych dokumentów, poprzez które należy wykazać zgodność z warunkami określonymi przez podręcznik licencyjny. Trzeba wskazać, że wszystkie wymogi spełnia stadion, że trenerzy szkolący młodzież mają stosowne uprawnienia, że w ogóle jest program szkolenia, że są pracownicy posiadający właściwe dla stanowiska umowy, że jest płynność finansowa. To tak ogólnie. Skan wszystkich dokumentów najpierw jest przesyłany na specjalny serwer PZPN-u, gdzie każdy klub ma swoje licencyjne katalogi. Potem są one szczegółowo analizowane. Często PZPN najpierw zakulisowo prosi o brakujące dokumenty, poprawki. Z czasem jednak wydaje ostateczną decyzję, która - jak się okazuje - nie zawsze jest przychylna. 

GKS Katowice, GKS Tychy, Wisła Puławy i Chrobry - to kluby, które jako jedyne otrzymały licencję bez sankcji i bez nadzoru. Wisła jest spadkowiczem, więc chodzi właściwie o trójkę, która jest przygotowana najlepiej. Jest po prostu „czysto”.

Kilka innych ma nadzór infrastrukturalny. Najmniej poważnie wygląda to w Miedzi Legnica, gdzie nałożono go po prostu w związku z modernizacją stadionu. Klub zadasza swoje trybuny, więc to trochę taki mały plac budowy. Ale na przykład Chojniczanka Chojnice została zobowiązana do wykonania wszystkich zaleceń wynikających z raportu eksperta ds. infrastruktury w terminie do 7 lipca. A Stal Mielec ma nadzór ze względu na decyzję prezydenta o wyłączeniu z użytkowania sektora kibiców gości w związku z budową nowej hali sportowej.

Nie ma jeszcze decyzji w sprawie beniaminków, ale też będą kłopoty. Choćby dlatego, że żaden nie posiada oświetlenia. Dla przykładu:
 
Odra Opole - w Opolu musi być wspomniane oświetlenie. Miasto chciało przeznaczyć na ten cel niecały milion, ale okazało się, że koszt byłby wyższy. Co dalej? "Stadion ma licencję warunkową, więc nie wiem, czy jest sens budować oświetlenie szybko i za wszelką. Decyzję podejmę wkrótce" - prezydenta Opole Arkadiusz Wiśniewskiego cytuje nto.pl. 

Raków Częstochowa - "Jesteśmy lata świetlne za innymi miastami i nie zanosi się na zmiany w najbliższym czasie" - powiedział jeden z kibiców Rakowa na łamach Dziennika Zachodniego. W Częstochowie od dawna chcą nowego stadionu (już w 2012 roku kibice wywieszali transparent o treści „Jak długo jeszcze mamy grać na tym skansenie?!”) , ale zanosi się na kosmetykę. M.in. trzeba stawiać maszty oświetleniowe. Na prace modernizacyjne miasto zaplanowało blisko 3 miliony złotych.

Niekiedy jeszcze gorzej, gdy w grę wchodzą kwestie finansowe. Jest tak choćby w Bielsku-Białej. Podbeskidzie ma nadzór finansowy i musi dodatkowo zapłacić 10 tysięcy złotych kary. Kwotą 5 tysięcy ukarano ponadto Olimpię Grudziądz i Wigry Suwałki.

Finanse i infrastruktura spowodowały, że licencji odmówiono Stomilowi Olsztyn. - "Od decyzji przysługuje nam możliwość odwołania, z której na pewno skorzystamy. Informujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby "Duma Warmii" dalej mógł reprezentować Olsztyn oraz cały region, w przyszłym sezonie, na zapleczu LOTTO Ekstraklasy" - poinformował w oświadczeniu prezes Stomilu Mariusz Borkowski. Mówiło się o sumie ponad 200 tysiącach złotych zaległości. Do tego liczne uchybienia na stadionie, stąd mniej oficjalna koncepcja powrotu na obiekt w Ostródzie (Stomil już całkiem niedawno gościnnie z niego korzystał). 

Większe sumy jako ciemne chmury zebrały się nad Ruchem Chorzów, bo mowa o siedmiu cyfrach. Na razie klub przelał milion złotych na konto Norymbergi z tytułu ubiegłorocznego transferu Mariusza Stępińskiego. Tak więc to jasny sygnał, że walczy o 1 Ligę dla siebie, choć jeszcze chwilę temu mówiło się o drugim wariancie - startem na czysto od 4 Ligi.  - Nie akceptujemy scenariusza, by Ruch musiał występować w czwartej lidze. Robimy wszystko, żeby drużyna grała na zapleczu Ekstraklasy - zapewnia prezes klubu z Cichej Janusz Paterman. 

Jak widać, mnóstwo perypetii i kłopotów. Dobrze, że Chrobrego jak na razie omijają. Oczywiście z problemów innych nie wypada się cieszyć. Po prostu pokazują one, że wniosek licencyjny nie jest formalnością, a pozytywna w tym przypadku decyzja to jak wygranie kolejnego, ważnego meczu. Takiego, do którego należy przygotować się znacznie dłużej niż tydzień czy dwa. 


Bez sankcji i nadzoru:
GKS Katowice
GKS Tychy
Chrobry Głogów

Z nadzorem infrastrukturalnym:
Miedź Legnica
Stal Mielec
Drutex-Bytovia (do rozegrania dwumecz barażowy)
Chojniczanka Chojnice

Z sankcją:
Pogoń Siedlce

Z nadzorem finansowym:
Zagłębie Sosnowiec

Z nadzorem finansowym i sankcją:
Podbeskidzie Bielsko-Biała (10 tys. zł kary)
Olimpia Grudziądz (5 tys. zł kary)
Wigry Suwałki (5 tys. zł kary)

Bez licencji:
Stomil Olsztyn
 
Poczekalnia: 
Odra Opole
Raków Częstochowa
Puszcza Niepołomice
Górnik Łęczna
Ruch Chorzów


 
 
źródło: pzpn.pl / 90minut.pl / niebiescy.pl / Dziennik Zachodni / nto.pl / kluby / własne


Tagi

1 liga    klub    licencja    pzpn   Oferta sponsora


Chrobry TV
więcej

Sponsorzy

100% akcji Spółki

Sponsor Premium

Partner techniczny

Business Club Platynowy

Business Club Złoty


Business Club Srebrny

Business Club Brązowy

Sponsorzy ligi

Przyjaciele

Patronat Medialny

#
#