Dzisiaj jest20.04.2021

Machaj i Danielak na pierwszym planie

02.12.2017 Autor: ŁJ Źródło: własne

Mateusz Machaj i Karol Danielak są najbardziej widoczni po całej rundzie jesiennej od strony liczbowej piłkarze. Machaj z 12 bramkami na koncie został liderem strzelców drużyny, natomiast co do Danielaka można powiedzieć, że od niego trener zaczynał ustalanie składu. Obrońca-pomocnik Chrobrego zagrał we wszystkich 24 ligowo-pucharowych meczach z udziałem pomarańczowo-czarnych.

Mateusz Machaj w Chrobrym jest od początku 2016 roku, ale zwłaszcza teraz potwierdził, jak ważne ogniwo stanowi dla zespołu. W ciągu jednej rundy zdobył więcej bramek niż na przestrzeni całego sezonu 2016/17. Wtedy miał ich 7, teraz już 12. Dziewięć z tych goli zdobył w spotkaniach ligowych i to daje mu pozycję wicelidera w klasyfikacji strzelców.
Znaczenie Machaja najbardziej widać na tle innych, bo drudzy w wewnętrznym zestawieniu Konrad Kaczmarek i Przemysław Trytko strzelili po 4 bramki. Trzy razy mniej to już zdecydowanie wyraźna różnica. "Dwunastka" Machaja to zresztą 40 procent całego bramkowego dorobku Chrobrego w Nice 1 Lidze i Pucharze Polski.

Za to Machaj mniej niż zwykle zaliczył asyst. Taką czystą ma tylko jedną podczas gdy najlepszy Łukasz Szczepaniak 5-krotnie poprzez podanie otwierał drogę do bramki. Trzeba jednak pamiętać, że Machaj często w inny sposób brał udział w golach zdobywanych przez Chrobrego, a w części tych swoich pomocy od innych nie potrzebował (co widać na przykładzie goli z karnych, ale też wolnych czy takich z gry po strzałach z dystansu).

Ci, którzy strzelają i asystują siłą rzeczy zawsze wybijają się na pierwszy plan, ale nie można przejść obojętnie obok Karola Danielaka, któremu fizyczne przygotowanie pozwoliło zagrać we wszystkich meczach w lidze i PP. Łącznie było ich 24. Zdecydowaną większość (23) zaczynał od pierwszej minuty przy czym nie został zmieniony ani razu. Suma minut na boisku robi więc wrażenie - 2115. Żaden inny piłkarz Chrobrego nie dobił do poziomu dwóch tysięcy.