Presoterapia

Obrzęki maleją już po 1 zabiegu!

Presoterapia

Presoterapia (kompresoterapia, drenaż), to metoda stosowana w leczeniu różnego rodzaju obrzęków, pochodzenia limfatycznego i żylnego. Rytmiczne uciskanie tkanek podczas presoterapii pobudza organizm do szybszego wchłaniania płynów.

Co to jest presoterapia?

Presoterapia to metoda leczenia obrzęków limfatycznych i żylnych. Wykorzystuje specjalny strój, który zbudowany jest z komór powietrznych. Napełniają się one powietrzem i uciskają na ciało. Dzięki temu limfa szybko rozchodzi się po organizmie.

Takie działanie pomaga szybko pozbyć się obrzęków z kończyn, które utrudniają na przykład zakładanie i noszenie butów.

Presoterapia pojawia się jako metoda leczenia obrzeków w XVII wieku w Chinach. Stosowane są różne metody uciskania ciała. 

W latach 60-70 XX wieku jej skuteczność się potwierdza i zaczyna być szeroko stosowana w Europie i USA.

Dzięki miniaturyzacji lat 80 i 90 urządzenia do presoterapii są dużo tańsze i dużo łatwiej dostępne. Popularność zabiegu zwiększa się.

Co daje presoterapia?

Regularne zabiegi presoterapii poprawiają  przepływ krwi i limfy w organizmie. Zwalcza to obrzęk kończyn. Najwięcej z zabiegów drenażu korzystają osoby, które zmagają się z nawracającymi obrzękami nóg i stóp.

Regularność jest ważna, dlatego przy pierwszej wizycie w Centrum Rehabilitacji pacjent otrzymuje od nas terminarz zabiegów oraz telefoniczne przypomnienie o wizycie. Dzięki temu skuteczność terapii wzrasta.

Nawracające co jakiś czas obrzęki stóp, które utrudniają zakładanie, wiązanie i chodzenie w ulubionych butach irytują każdego. Skazują pacjenta na korzystanie z sandałów nawet w chłodne czy zimne dni. Presoterapia pozbywa się obrzęków. Przywraca do normy stopy, aby nic nie sprawiało dyskomfortu.

To jedyny zabieg, który już po 2 zabiegach zmniejsza obrzęk o nawet 50%. Do tego nie wymaga żadnego wysiłku. Spodnie i mankiety robią wszystko za niego. Napełniają się w odpowiedniej kolejności powietrzem, gdy pacjent wygodnie leży.

Przełomowe jest to, że obrzęki zmniejszają się już po 1 wizycie. Dzięki temu zabieg jest szybszy i skuteczniejszy niż stosowanie masaży leczniczych.

W Centrum Rehabilitacji od ponad 20 lat wykorzystujemy presoterapię dla sportowców, którzy zmagają się z obrzękami po starciach w czasie treningu i meczu. Dlatego mamy doświadczenie w stosowaniu tego zabiegu na bardzo trudnych przypadkach.

Presoterapia jest jak ubranie się w mankiet do mierzenia ciśnienie na ręce. Tylko na całą kończynę.

Skuteczność presoterapii potwierdza wiele badań. Na przykład O. Leduc, A. Leduc, P. Bourgeois oraz J-P. Belgrado w trakcie swoich badań (The physical treatment of upper limb edema) obserwują 220 pacjentów z obrzękiem kończyny górnej. Pacjenci przechodzą zabiegi drenażu przez 2 tygodnie. Średnia wielkość obrzęku przed zabiegami wyniosi 40 cm. Po 6 dniach już 33,5 cm, a po 10 dniach 32,8. Największy spadek w wielkości obrzęku pojawia się po 2 dniu — nawet o 5 cm.

Jak przebiega zabieg presoterapii?

Do przeprowadzenia zabiegu presoterapii pacjent zakłada specjalne rękawy na kończyny dolne lub kończyny górne.

Fizjoterapeuta ustawia program pracy urządzenia i komory w rękawach zaczynają wypełniać się powietrzem.

Ucisk ten jest stopniowo zwiększany i następnie zmniejszany, co pozwala na pobudzenie układu limfatycznego i zwiększenie krążenia krwi.

Jakie są wskazania do zastosowania presoterapii?

  • Obrzęki limfatyczne i żylne
  • Obrzęki pourazowe
  • Obrzęki pooperacyjne
  • Poprawa elastyczności i odżywienia skóry

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00