Nasz rywal: GKS Tychy

Mecz w Tychach już w sobotę. Przyjrzeliśmy się naszemu wyjazdowemu rywalowi i dzielimy się z Wami najważniejszymi o nim informacjami.
14-03-2024 09:15
autor: ŁJ

Podobnie jak jesienią

GKS zajmuje trzecie miejsce w tabeli z wciąż realną szansą na bezpośredni awans, bo do najsilniejszej w tym momencie dwójki traci tylko trzy punkty. Od początku sezonu forma tyszan jest wysoka i stabilna. Były kolejki, po których GKS zajmował najwyższą pozycję, a przez cały ten okres jest przynajmniej w ścisłej czołówce. Do tej pory GKS-owi zdarzył się tylko jeden okres w lidze z serią trzech spotkań bez wygranej. Czy będzie drugi? To zależy od postawy Chrobrego, bo właśnie na tym etapie rywale są po dwóch występach bez kompletu punktów. Najpierw przegrali z Arką Gdynia 0:1, a ostatnio zremisowali z Miedzią Legnica 2:2. Identycznie było jesienią, kiedy tyszanie byli po porażce z Arką i remisie z Miedzią, a wygrywający 2:1 Pomarańczowo-Czarni stali się tym zespołem, który przedłużył gorszą passę przeciwnika.
 
 
 

Trener rywali. Z szansą na kolejny w karierze awans

Od kwietnia ubiegłego roku trenerem GKS-u jest Dariusz Banasik. W swojej karierze trenerskiej ma już kilka zespołowych awansów. Prowadząc Znicza Pruszków awansował z nim do 1 Ligi. Później to samo zrobił z Radomiakiem Radom, z którym dodatkowo uzyskał promocję do Ekstraklasy. Z Radomia odchodził, gdy jego zespół był na szóstym miejscu w tabeli, więc dla środowiska było to zaskakujące wydarzenia. Teraz, pomimo zmiany otoczenia, utrzymuje się w ligowej czołówce.
 
 
 

Kadra GKS-u

Do bardzo dużych zmian w kadrze GKS-u doszło przed sezonem, więc zima pod tym względem była spokojniejsza, choć ściągnięty w tym okresie Austriak Julius Ertlthaler z WSG Tirol z miejsca wskoczył do podstawowego składu. Spośród letnich nabytków najwięcej rozegranych minut ma bramkarz Maciej Kikolski (2070), a najwięcej bramek Bartosz Śpiączka (4), ale zawodnicy dłużej grający w GKS-ie nie pozostają w tyle. 2070 minut również ma na koncie Nemanja Nedic, podobnie wygląda to u Jakuba Tecława (2066), a najlepszym strzelcem drużyny z sześcioma bramkami jest Daniel Rumin.
 
 
 

Stadion w Tychach

Fot. 1liga.org

Klubowe powiązania

Jedynym zawodnikiem mającym w swoim CV oba kluby jest Bartosz Biel. Obecny pomocnik Pomarańczowo-Czarnych w Tychach spędził dwa sezony. W latach 2020-2022 rozegrał 65 spotkań, w których zdobył 9 goli.
 
 
 

Obsada sędziowska

  • Sędzia główny: Grzegorz Kawałko - Wyszowate
  • Sędziowie asystenci:  Michał Pierściński, Damian Sadowski 
  • Sędzia techniczny: Marcin Bielawski
  • Sędziowie VAR: Sebastian Krasny, Szymon Łężny
 
 
 

24. mecz z GKS-em

Pierwszy mecz w 1989 roku to zwycięstwo Chrobrego 1:0. Ostatni - z września ubiegłego roku - również zakończył się wygraną głogowian (2:1), którzy mają lepszy bilans pojedynków z GKS-em.
 
  • Liczba meczów Chrobry-GKS: 23
  • Zwycięstw Chrobrego: 10
  • Remisów: 6
  • Zwycięstw GKS-u: 7
  • Bramki Chrobry-GKS: 31:28