Głogów to jedno z najstarszych miast Polski. Słowiański gród Dziadoszan - potem gród Mieszka I, który od czasów Bolesława Krzywoustego znany jest w historii Polski z bohaterskiej "Obrony Głogowa" (1109r.) - uzyskał prawa miejskie w 1253r.
Podczas Wojny Trzydziestoletniej stał się twierdzą (od 1630r.), bronioną i zdobywaną w kolejnych wiekach przez Austriaków, Szwedów, Prusaków, Francuzów i Rosjan. Od 1871 roku miasto znajdowało się w granicach Cesarstwa Niemieckiego. Jako Festung Glogau, oblegane przez wojska radzieckie, zostało niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowywane jest po dzień dzisiejszy.

 

Stare Miasto

Serce Głogowa. Historyczna dzielnica została zniszczona w trakcie II wojny światowej i odbudowywana jest po dzień dzisiejszy. 
W niej znajdują liczne zabytki oraz liczne lokale usługowe.
 
Fot. Tomasz Wadas
 

 

Ratusz

To centralny punkt Starego Miasta.
Ratusz jest siedzibą władz miasta, ale za sprawą wieży widokowej o wysokości 80,35 metrów - najwyższej wieży ratuszowej na Śląsku - przyciąga też turystów. 
 

 

Kościół Bożego Ciała

O ile kościół Bożego Ciała (parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja) po 1945 roku był systematycznie odbudowywany i dziś są tu odprawiane liczne nabożeństwa, o tyle z kościoła św. Mikołaja pozostały tylko bardzo widoczne (nocą za sprawą iluminacji) ruiny, będące stale zabezpieczane. Od zachodu wznosi się monumentalna wieża, u podstawy której znajduje się gotycki portal, a w nim popiersie patrona kościoła - św. Mikołaja.
 
Fot. Tomasz Wadas
 

 

Fosa Miejska

Z jednej strony Stare Miasto otacza fosa miejska. Jej zachowany fragment (fortyfikacja powstała, gdy podjęto decyzję o utworzeniu z Głogowa twierdzy) obecnie ma charakter rekreacyjno-spacerowy. Znajduje się u podnóży budynku, w którym mieści się Sąd Rejonowy. 
 
Fot. Tomasz Wadas
 

 

Zamek Książąt Głogowskich

Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Archeologiczno-Historycznego z wystawami stałymi i czasowymi. W sąsiedztwie zamku znajdują się ponadto Pomnik Dzieci Głogowskich upamiętniający obronę Głogowa w 1109 roku oraz amfiteatr zamkowy, niegdyś miejsce organizacji imprez plenerowych. 
 
Fot. Tomasz Wadas
 

 

Kolegiata

Najstarsza Kolegiata na Dolnym Śląsku - Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z wieżą widokową (75 metrów). 
 
Fot. kolegiata.com.pl
 

 

Przystań "Marina"

Jedno z najbardziej popularnych miejsc o charakterze rekreacyjnym. Za jego sprawą przebiegającą przez Głogów Odrę zaczęto wykorzystywać turystycznie. Stąd rejsy statkiem i restauracja, z której są najładniejsze widoki na miasto - na rzekę, most, Zamek Książąt Głogowskich czy budynki Starego Miasta. Tuż obok swoją siedzibę ma Szkoła Mistrzostwa Sportowego Chrobry Głogów, a trochę dalej znajduje się Kolegiata.

 
Fot. Marina