Nasz rywal: ŁKS Łódź

Niezbędnik kibica przed sobotnim występem Chrobrego w Łodzi.
13-02-2026 05:06
autor: ŁJ

Nazwa klubu:

ŁKS Łódź Spółka Akcyjna

 

Data powstania:

1908

 

Barwy:

biało-czerwono-białe

 

Osiągnięcia:

Mistrzostwo Polski - (2x) - 1958, 1997/98
wicemistrzostwo Polski - 1954
Puchar Polski - 1956/57
finalista Pucharu Polski - 1993/94

 

Ciekawostki:

  • Łódzki KS zdobył także tytuł wicemistrza Polski w sezonie 1992/93, jednak wobec nigdy nie udowodnionych zarzutów o "niesportową postawę podczas rozgrywek" odebrano mu punkty i bramki w ostatnim meczu, przez co ŁKS spadł na trzecią pozycję w tabeli.
  • W 2013 r. tradycje ŁKS-u przejęła założona w 2008 r. AP ŁKS Łódź. Klub wycofał się z rozgrywek 1 Ligi i zaczął rywalizację od "zera" od poziomu czwartej. 
  • Piłkarzom ŁKS-u Łódź przysługuje przydomek „Rycerze Wiosny” - narodził się 7 kwietnia 1957 roku po sensacyjnym zwycięstwie ŁKS Łódź 5:1 z Górnikiem w Zabrzu. Po tym meczu dziennikarz „Przeglądu Sportowego” określił łodzian mianem Rycerzy Wiosny, podkreślając ich waleczność i charakter. Od tamtej pory nazwa ta stała się symbolem ducha walki i wiosennej formy ŁKS.

 

Stadion:

Stadion Miejski im. Władysława Króla

pojemność - 18 029 miejsc

 

Miejsce w tabeli:

11

 

Punkty:

47

 

Bramki:

50-41

 

Forma (5 ostatnich meczów):

P–W–R–R–W

Puszcza Niepołomice (d) 0:3

Górnik Łęczna (w) 2:1

Znicz Pruszków (w) 1:1

Wisła Kraków (d) 1:1

Polonia Bytom (w) 3:2

 

Forma zimą (sparingi):

Paksi FC 0:0

FK Javor Ivanjica 2:0

Csákvári TK 3:0

KKS 1925 Kalisz 4:1

 

Trener:

Grzegorz Szoka - trener ŁKS-u od listopada 2025 roku. Wcześniej prowadził Znicz Pruszków, z którym zakończył sezon 2024/25 na bardzo dobrym, 8. miejscu w tabeli. Jeszcze wcześniej pracował w Chrobrym Głogów jako asystent trenera, współtworząc sztab szkoleniowy Marka Gołębiewskiego oraz Piotra Plewni. Do tej pory poprowadził ŁKS w czterech spotkaniach i pozostaje niepokonany - zanotował dwa zwycięstwa oraz dwa remisy.

 

Kadra rywali:

Najlepszy strzelec: Fabian Piasecki
Z siedmioma ligowymi bramkami najlepszy strzelec łodzian w tym sezonie. To jego pierwszy rok w barwach ŁKS-u, wcześniej rywalizował na poziomie Ekstraklasy. W sezonie 2022/23 sięgnął z Rakowem Częstochowa po mistrzostwo Polski, dokładając do tego sukcesu sześć trafień.

Najwięcej grający: Artur Crăciun
Zawodnik z największą liczbą rozegranych minut w obecnym sezonie (1882). W Polsce występował także w Puszczy Niepołomice, a wcześniej grał w klubach z Izraela, Bułgarii, Węgier oraz rodzinnej Mołdawii. W swoim dorobku ma dwa krajowe puchary - zdobyte z Milsami Orhei oraz FC Sfîntul Gheorghe Suruceni.

Kapitan: Piotr Głowacki
34-letni pomocnik to jeden z najbardziej doświadczonych zawodników ŁKS-u, którego barwy reprezentuje od sezonu 2023/24. W swoim CV ma również występy w Stali Rzeszów, Stomilu Olsztyn oraz Stali Mielec. W obecnym sezonie zanotował dotąd 12 występów i zdobył jedną bramkę.

Podstawowy młodzieżowiec: Krzysztof Fałowski
18-letni zawodnik, który jest w ŁKS-ie drugi sezon - do klubu trafił w młodym wieku ze Śląska Wrocław. Systematycznie zbiera doświadczenie na poziomie seniorskim, a w tym sezonie rozegrał dotąd 12 spotkań.

Najbardziej ograny: Mateusz Kupczak
Defensywny pomocnik ma na swoim koncie 221 występów w Ekstraklasie, przede wszystkim w barwach Warty Poznań oraz Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Z obiema drużynami wywalczył awans na najwyższy poziom rozgrywkowy. W obecnym sezonie jego bilans to 21 spotkań i 0 bramek (21/0).

 

Pauzują za kartki:

-

 

Przybyli zimą:

Jack Patterson (P - Everton FC (rezerwy)), Maksymilian Pingot (O - Górnik Zabrze), Kacper Terlecki (P - Polonia Bytom), Maciej Wojciechowski (P - Pogoń Szczecin)

 

Aktualne kadry - grali tu i tam:

Obecnie w ŁKS: Mateusz Lewandowski.

Obecnie w Chrobrym: Dawid Arndt, Kelechukwu Ibe-Torti, Piotr Janczukowicz.

 

Ostatni mecz:

25 września 2025: ŁKS Łódź - Chrobry Głogów 5:3 pd. (STS Puchar Polski)
Serhij Krykun 13, Mateusz Lewandowski 24, 32, Bastien Toma 114, Jasper Löffelsend 120 - Kacper Laskowski 20, Piotr Janczukowicz 59 (k), Michał Kozajda 62

 

Bilans spotkań:

Liczba meczów ŁKS-Chrobry: 12

Zwycięstw Chrobrego: 4

Remisów: 0

Zwycięstw ŁKS-u: 8

Bramki ŁKS-Chrobry: 26:13

 

źródło: 90minut.pl / własne

fot. 1liga.org / lkslodz.pl