Nasz rywal: Wisła Kraków

Dzień do meczu z Wisłą. Czas na sprawdzenie, co słychać w obozie przeciwnika.
29-03-2024 07:00
autor: ŁJ

Dobra forma

Dla Wisły to drugi sezon na zapleczu po tym, jak w 2022 roku po 26 latach pożegnała się z Ekstraklasą. W poprzednim na ostatecznej przeszkodzie do powrotu stanęła Puszcza Niepołomice, która wygrała z Białą Gwiazdą w pierwszym meczu barażowym. Obecny układ tabeli również wskazuje na to, że Wisła może powalczyć w barażach. Obecnie jest czwarta, choć nie bez szans na czołową dwójkę, do której traci cztery punkty. Tegoroczna forma zdaje się sprzyjać, bo w sześciu spotkaniach - w tym jednym Pucharu Polski - krakowanie przegrali tylko raz. Włączając pucharowy występ, za nimi cztery pojedynki bez porażki. Podobnie jak Chrobry, Wisła też na przerwę reprezentacyjną udawała się w dobrych nastrojach, bo tuż przed nią wygrała z Miedzią Legnica 2:0. Nie powinna tego zmącić ubiegłotygodniowa porażka w sparingu ze Stalą Rzeszów 1:2.
 
 
 

Kontuzja najlepszego strzelca

Przed sobotnim meczem Wisła została poważnie osłabiona, bo z powodu kontuzji z gry wypadł Angel Rodado. Hiszpan jest najlepszym strzelcem ligi i wespół z Łukaszem Sekulskim z Wisły Płock ma 14 bramek. To jego dwa trafienia z ostatniego kwadransa zapewniły Wiśle zwycięstwo w ostatnim meczu z Miedzią Legnica (2:0). Ciężar zdobywania goli będą musieli wziąć na siebie inni, a takich w Wiśle nie brakuje. 10 goli ma na koncie Joan Roman, czyli „Goku”, a 6 Szymon Sobczak. Kolejny w tym zestawieniu, Miki Villar, trafił 5-krotnie, ale i on jest kontuzjowany, choć według informacji sprzed miesiąca właśnie w tym okresie powinien stopniowo wracać do gry.
Kilka zagranicznych nazwisk w czołówce strzelców Białej Gwiazdy to nie przypadek, gdyż jej kadra opiera się na sporej liczbie zawodników spoza kraju. Jest w niej dziewięciu Hiszpanów, dwóch Albańczyków, Białorusin, Szwed oraz Algierczyk. Najwięcej rozegranych minut ma właśnie jeden z nich, Alvaro Raton (2100), natomiast najwięcej występów Jesus Alfaro (28).
 
 
 

Trener Wisły: Albert Rude

Trenerem Wisły jest kolejny przedstawiciel Hiszpanii - Albert Rude, który tę funkcję objął z końcem ubiegłego roku. Wokół tego było sporo rozgłosu, bo do środowiska przebijała się ogólna informacja, że szkoleniowca wybrała sztuczna inteligencja, czyli działka, którą zajmuje się właściciel klubu Jarosław Królewski. Fakt jest taki, że technologia pomogła wyselekcjonować spośród kilku tysięcy profili te, które najbardziej pasują do Wisły, ale oczywiście tradycyjnych metod nie mogło zabraknąć. Idąc jednak dalej w liczby: dotychczasowy bilans trenera (4-1-1) broni ten wybór. Rude przed Wisłą prowadził CD Castellon na trzecim poziomie rozgrywkowym w Hiszpanii, jeszcze wcześniej był m.in. asystentem w Interze Miami należącym do Davida Beckhama.
 

Klubowe powiązania

Byłym piłkarzem Wisły jest nieobecny ostatnio w kadrze Chrobrego z powodu kontuzji Patryk Plewka. W Wiśle spędził wiele lat, także tych juniorskich, które koniec końców wzbogaciły jego CV o 52 występy w Ekstraklasie. Z krakowskim klubem pożegnał się z połowie ubiegłego roku i przeszedł do Głogowa, zaraz potem występując w zremisowanym 1:1 meczu przeciwko Wiśle.
 
 
 

Obsada sędziowska

  • Sędzia główny: Marcin Kochanek - Opole
  • Sędziowie asystenci: Maciej Kosarzecki. Mariusz Borkowski
  • Sędzia techniczny: Paweł Horożaniecki
  • Sędziowie VAR: Sebastian Jarzębak, Szymon Łężny
 
 
 

Z Wisłą siódmy raz w historii

Chrobry po raz pierwszy zagrał z Wisłą już w sezonie 1981/82 w rozgrywkach Pucharu Polski. Krakowianie wygrali wtedy 2:0 po bramkach Andrzeja Targosza i Andrzeja Iwana w 80 i 82 minucie. Można powiedzieć, że Chrobry zrewanżował się za to w 2022 roku. Choć w Głogowie najpierw bramkę zdobyła Wisła, Pomarańczowo-Czarni odpowiedzieli na to dwiema zdobytymi przez Mateusza Machaja w drugiej połowie, w tym tą decydującą w doliczonym czasie gry. Było to jedyne jak na razie zwycięstwo Chrobrego. Natomiast ostatni pojedynek, z września w Krakowie, zakończył się remisem 1:1 (gole Joana Romana i Mikołaja Lebedyńskiego).
 
  • Liczba meczów Wisła - Chrobry: 6
  • Zwycięstw Chrobrego: 1
  • Remisów: 2
  • Zwycięstw Wisły: 3
  • Bramki Wisła - Chrobry: 10:5