Nasz rywal: Zagłębie Sosnowiec

To już ostatni mecz tego sezonu. Chrobry w niedzielę podejmie Zagłębie Sosnowiec. Sprawdzamy, co słychać w zespole, który żegna się z Fortuna 1 Ligą.
24-05-2024 07:00
autor: ŁJ

Próbują odejść z honorem

Przed sezonem w Zagłębiu pojawiło się kilka ciekawych nazwisk (Kamil Biliński, Joel Valencia czy Juan Camara). Poza kadrą także, bo przez część sezonu za pion sportowy odpowiadał kojarzony z telewizją Rafał Collins. Jednak to wszystko nie wypaliło. Świadczy o tym liczba szkoleniowców, których na przestrzeni całego sezonu Zagłębie miało czterech. Zespół jako pierwszy pożegnał się z rozgrywkami Fortuna 1 Ligi. Obecnie ma za sobą 25 meczów z rzędu bez wygranej. Ostatnie zwycięstwo miało miejsce 27 września z Gryfem Wejherowo w ramach Pucharu Polski. Trzeba jednak przyznać, że pomimo statusu spadkowicza, sosnowiczanie nie żegnają się z ligą bez honoru. Były momenty, w których dużo wcześniej przegrywali po 0:4, a ostatnie mecze to 1:2 z Miedzią Legnica, 0:1 z Arką Gdynia czy - uwaga - 1:1 z Wisłą Kraków.
 
 
 

Trener rywali: Marek Saganowski

Obecnym i zarazem czwartym w tym sezonie trenerem Zagłębia jest Marek Saganowski - piłkarsko były reprezentant kraju, trenersko pracujący wcześniej w Wiśle Płock, Pogoni Siedlce i Motorze Lublin. Oficjalnie prowadzi zespół od 4 kwietnia. Przejął drużynę, która dwa razy z rzędu przegrała 0:4. Za jego kadencji do takiego wyniku nawet się wyraźnie nie zbliżyła, tylko raz wyżej przegrywając z GKS-em Tychy, jeśli tak można to nazwać, bo mowa o 0:2. 
- Wiem, jak i co zrobić, żeby ten pogrzeb, który dziś jest gotowany przez nas kibicowi, został zapomniany - powiedział Marek Saganowski.
 
 
 

Biliński cały czas bramkostrzelny

Podobnie, jak w przypadku Podbeskidzia, same nazwiska w kadrze nie wskazywałyby na to, że Zagłębie może spaść do 2 Ligi. Wspomniani Joel Valencia i były król strzelców na tym poziomie Kamil Biliński, Michał Janota, mistrz kraju z Legią Warszawa William Remy czy wieloletni gracz Pogoni Szczecin Hubert Matynia to piłkarze z doświadczeniem lub dobrym CV. Zagłębiu w odsłonie z tego sezonu jednak się nie wiedzie, choć indywidualnie znów nieźle idzie Bilińskiemu. Daleko mu do 19 zdobytych bramek w sezonie 2021/22, ale z ośmioma trafieniami to nadal najlepszy strzelec swojego teamu.
 

Klubowe powiązania

W Zagłębiu nie brakuje piłkarzy w przeszłości reprezentujących pomarańczowo-czarne barwy. Są nimi Maksymilian Rozwandowicz, Marcel Ziemann - członek zespołu awansującego do finału baraży o Ekstraklasę przed dwoma laty, i Sebastian Bonecki. Spośród tej trójki w Głogowie nie wystąpi na pewno Rozwandowicz, który pauzuje za cztery żółte kartki.
 
 
 

Obsada sędziowska

  • Sędzia główny: Sebastian Tarnowski - Wrocław
  • Sędziowie asystenci: Krzysztof Stępień, Jakub Szkutnik
  • Sędzia techniczny: Kornel Paszkiewicz
  • Sędziowie VAR: Piotr Rzucidło, Łukasz Szczech
 
 
 

Zagramy po raz 24-ty

  • Liczba meczów Chrobry-Zagłębie: 23
  • Zwycięstw Chrobrego: 12
  • Remisów: 4
  • Zwycięstw Zagłębia: 7
  • Bramki Chrobry-Zagłębie: 34:24