TV: Chrobry i SZANSA łączą siły

Chrobry i stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży SZANSA łączą siły i podjęły współpracę w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W programie jest m.in. cykl szkoleń, a w pierwszej kolejności dodatkowe kompetencje z postepowania w takich sytuacjach nabędą nasi Trenerzy Osiedlowy, którzy od kwietniu będą mieć do czynienia z ponad 100-osobową grupą dzieci i młodzieży.
21-03-2023 01:17
autor: AM / ŁJ

Pod koniec listopada nasz klub został zaproszony do udziału w spotkaniu pt. Lokalny system pomocy dzieciom krzywdzonym. 13 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia spotkało się szerokie grono przedstawicieli lokalnych instytucji, organizacji, służby zdrowia oraz klubów sportowych. Ponad dwie godziny rozmawialiśmy wtedy o podjęciu kompleksowych działań w celu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Przedstawiciele wszystkich organizacji podkreślali zgodnie chęć współpracy i właśnie nadszedł czas realizacji tej deklaracji.

Moment ogłoszenia naszej współpracy nie jest przypadkowy, ponieważ tydzień temu miasto ogłosiło wyniki konkursu na realizację VIII edycji zadania Trener Osiedlowy, które realizujemy rokrocznie od 2016 roku. Jest to zadanie, które doskonale wpisuje się w naszą koncepcję społecznej odpowiedzialności i za jego realizację byliśmy już wyróżniani przez Fortuna 1 Ligę, a od dwóch lat cieszymy się wsparciem PZPN, dzięki czemu już dwa lata z rzędu zabieramy dzieci uczestniczące w zajęciach na mecze reprezentacji na Stadion Narodowy.
 
Adresatem zadania są dzieci z głogowskich podwórek, które samodzielnie przychodzą na szkolne boiska, gdzie czeka na nich nasza kadra trenerska. Dzięki ich stałej obecności dzieci w wolnym czasie mają dostęp do szkolnej infrastruktury, a trenerzy są wyposażeni w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt sportowy. Nie są to jednak zwykłe treningi, ponieważ podstawą funkcjonowania grup jest zaufanie, a trener choć nie pełni funkcji opiekuńczej bywa po prostu przyjacielem.
 
Mając świadomość wagi funkcji, jaką w terenie pełnią nasi trenerzy postanowiliśmy, że pilotażowo właśnie ta grupa zostanie przeszkolona w zakresie proponowanym przez Stowarzyszenie Szansa, aby zacząć małymi krokami wdrażać lokalny system pomocy dzieciom krzywdzonym. Zdajemy sobie sprawę, że często są oni na pierwszej linii wyłapania sygnałów świadczących o przemocy czy to ze strony dorosłych czy też ze strony rówieśników, a pod ich okiem znajduje się przez cały tydzień od 100 do 200 dzieci.
 
Ponadto warto wspomnieć o dzieciach, które na co dzień trenują w Chrobrym i które z czasem poprzez pozostałą część kadry trenerskiej również zostaną objęte systemem. Obecnie w szeregach naszej Akademii trenuje prawie 600 osób w różnym wieku, od 4 latków poprzez grupy młodzieżowe do seniorskich. Uczestnictwo w rywalizacji sportowej generują wiele emocji i zależności, które chcemy by były klarowne. Liczymy na solidne wsparcie Szansy, z którą łączy nas troska o dobro dzieci i młodzieży.
 
Stowarzyszenie Szansa to jedno z najstarszych i najbardziej prężnie działających stowarzyszenie w Głogowie o zasięgu ogólnopolskim. Obecnie dzięki jego staraniom młodzi głogowianie mają dostęp do dziecięcego psychiatry (jedna taka możliwość w Głogowie), psychologów, pedagogów czy prawników, a także korepetytorów. Siedziba stowarzyszenia znajduje się przy ul. Perseusza 13 na os. Kopernik w budynku biblioteki i klubu May Day.