Jeden kadrowicz tu grał, drugi był ostatnio na Wita Stwosza

Dziś Polska rozegra pierwszy mecz podczas mistrzostw świata w Katarze. W związku z tym kilka reprezentacyjnych ciekawostek związanych mniej lub bardziej z Chrobrym i Głogowem.
22-11-2022 08:00
autor: ŁJ

"Chrobry to jedna z dróg do celu"

Reprezentantem Polski obecnym w Katarze z przeszłością w Chrobrym Głogów jest Mateusz Wieteska. Do Chrobrego został wypożyczony z Legii Warszawa na rundę wiosenną sezonu 2016/17. Mimo krótkiego okresu zostawił po sobie ślad, bo jako 20-latek miał pewne miejsce w obronie. Wystąpił w 14 meczach, w których zdobył nawet trzy bramki.
- Wypożyczenie do Chrobrego to jedna z dróg. Taka droga może małymi krokami, ale jednak prowadząca do celu, który sobie kiedyś założyłem - mówił wtedy Mateusz. Co prawda nie zdradził, jaki poza powrotem na stałe do Legii był to cel, ale w końcu do tej Legii się przebił, stał się jej ważnym graczem, dwukrotnie wywalczył z nią mistrzostwo Polski, a do Kataru na mistrzostwa świata poleciał już jako zbierający dobre recenzje piłkarz francuskiego Clermont Foot 63.
Patrząc na temat od drugiej strony, reprezentantami Polski, którzy dopiero po kadrze zagrali w pomarańczowo-czarnych barwach byli Radosław Kałużny, Rafał Leszczyński czy w latach 70-tych Jan Wilim.

Reprezentant oglądał mecz Chrobrego ze Stalą

Osoba Mateusza Wieteski to jednak nie jedyne powiązanie - jeśli tak można to nazwać - reprezentanta z Chrobrym. Rodzinne więzi z Mateuszem Machajem łączą Przemysława Frankowskiego, stąd m.in. jego obecność na stadionie w Głogowie podczas meczu kończącego rundę jesienną ze Stalą Rzeszów. Akurat wtedy widział na żywo bramkę Mateusza Machaja, którą goniący wynik Pomarańczowo-Czarni zbliżyli się do Stali. Sam Przemek Frankowski, dziś jako piłkarz RC Lens, ale wcześniej Chicago Fire wziął nawet udział w sportowo-marketingowej akcji Chrobrego. W styczniu ubiegłego roku wraz z Mateuszem Machajem poprowadził trening piłkarski uczestnikom półkolonii Akademii Piłki Nożnej.

A w 1979...

W przeszłości na stadionie w Głogowie odbył się jeden mecz reprezentacji Polski, choć tej młodzieżowej. W maju 1979 roku rozegrano tu mecz Polski ze Szwecją. Nie mamy dokładnych informacji na jego temat - poza jeszcze niesprawdzoną o tym, że jednym z sędziów był wówczas Michał Listkiewicz - dlatego niech wystarczą zdjęcia.

Irlandczycy, Macedończycy i Gruzini grali tu o ME

A co do turniejów reprezentacyjnych, w Głogowie w marcu 2018 roku mieliśmy turniej eliminacji mistrzostw Europy Elite Round U-17. Gospodarzami współorganizowanego przez nasz klub turnieju z udziałem reprezentacji Polski, Irlandii, Macedonii i Gruzji były miasta Głogów z Legnicą. Przy Wita Stwosza rozegrano trzy mecze, Irlandia - Macedonia, Irlandia - Gruzja i Macedonia - Gruzja.