Nasz rywal: Górnik Łęczna

W poniedziałek naszym drugim w tym roku rywalem będzie Górnik Łęczna. Sprawdzamy, co słychać w szeregach rywala.
24-02-2024 11:15
autor: ŁJ

Zestawienie sprzed rozpoczęcia 21 kolejki.

Dobry początek roku

Przed startem 21 kolejki Górnik był siódmy z jednopunktową stratą do strefy barażowej i pod tym względem ten sezon ma lepszy od poprzedniego, który zakończył na 12 pozycji. Wejście w rundę wiosenną może potwierdzać wyższe aspiracje, bo zespół z Łęcznej rozegrał już dwa spotkania i miał w nich mocnych rywali. Najpierw zremisował z Miedzią Legnica 0:0, a następnie pokonał GKS Tychy (czyli aktualnego lidera) 2:0. Pokonując tyszan, Górnik przerwał serię pięciu spotkań bez zdobytej bramki, co też potwierdza dobrą dyspozycję drużyny po okresie przygotowawczym.

Statystyka podpowiada, że w poniedziałek o losach rywalizacji mogłaby przesądzić jedna bramka, a raczej na pewno nie będzie hokejowego wyniku. Oba zespoły mają po 20 zdobytych goli (mniejszym pod tym względem kontem dysponuje Znicz Pruszków), a dodatkowo Górnik to najlepsza ligowa defensywa (podobnie jak Lechia Gdańsk, ma tylko 18 straconych bramek).

 
 
 

Trener rywali

Do grudnia trenerem Górnika był Ireneusz Mamrot, jednak od początku roku drużynę prowadzi Pavol Stano ze Słowacji, były szkoleniowiec m.in. Wisły Płock, ale też znany z występów w Ekstraklasie z Koroną Kielce czy Jagiellonią Białystok.

 
 

Stabilizacja kadry

Górnik jest jednym z tych klubów, w których zimą zaszło bardzo niewiele zmian. Odszedł tylko jeden zawodnik, który jesienią i tak nie grał, a do zespołu dołączyło dwóch: Damian Warchoł oraz Enis Fazlagic. Warchoł był bez klubu, a Fazlagic przyszedł z Wisły Kraków, w której jesienią nie zagrał (choć w przeszłości występował z Wisłą w Ekstraklasie), więc te zmiany można uznać za śladowe, a stabilizację za wysoką. Najlepszym strzelcem Górnika jest Egzon Kryeziu (5 bramek), a do podstawy należą jeszcze m.in. Lukas Klemenz, Adam Deja, Damian Zbozień, Paweł Żyra czy Jonathan de Amo, czyli zawodnicy z przeszłością w najwyższej lidze.
 

Klubowe powiązania

Jedynym zawodnikiem Górnika z przeszłością w Chrobrym jest Michał Pawlik (w tym sezonie 12/0). Więcej piłkarzy grających wcześniej w szeregach rywala jest po stronie Chrobrego - to Robert Mandrysz, Mikołaj Lebedyński i Szymon Lewkot, który w Górniku był jeszcze w ubiegłym sezonie i rozegrał w nim 25 meczów.
 
 
 

Obsada sędziowska

  • Sędzia główny: Szymon Łężny - Kluczbork
  • Sędziowie asystenci: Marcin Czerwiński, Jacek Babiarz
  • Sędzia techniczny: Paweł Horożaniecki
  • Sędziowie VAR: Kornel Paszkiewicz, Artur Aluszyk
 
 
 

Gramy po raz ósmy

Przed jesiennym meczem w Łęcznej, bilans bezpośrednich pojedynków był bardzo wyrównany, nawet pod względem bramkowym. Wtedy jednak wygrywający 2:0 Górnik przechylił szalę na swoją korzyść. Przed nami 8. spotkanie z Górnikiem. Wszystkie odbyły się w ramach pierwszoligowych rozgrywek.
 
  • Liczba meczów Chrobry – Górnik: 7
  • Zwycięstw Chrobrego: 2
  • Remisów: 2
  • Zwycięstw Górnika: 3
  • Bramki Chrobry – Górnik: 8:10