Nasz rywal: Miedź Legnica

Fakty i ciekawostki przed sobotnim meczem z Miedzią Legnica.
11-04-2024 04:00
autor: ŁJ

Walka o przełamanie

W ostatnich latach Miedź dwukrotnie awansowała do Ekstraklasy (a miała jeszcze udział w barażach) i dwukrotnie po jednym sezonie wracała do Fortuna 1 Ligi. Teraz chce awansować po raz trzeci, pewnie w oparciu o doświadczenia dłużej w niej pobyć, ale na tym etapie ligi nie ma z górki. Legniczanie zajmują 10 miejsce i mają pięć punktów straty do strefy barażowej. W minionej kolejce co prawda nie przegrali (0:0 z Odrą Opole), lecz z drugiej strony po raz ostatni wygrali 1 marca. Tamtego dnia pokonali Stal Rzeszów 3:1, by w czterech kolejnych spotkaniach zdobyć tylko dwa punkty, a w trzech ostatnich nie strzelić ani jednej bramki. Rywali mieli jednak wymagających, bo GKS Tychy, Wisłę Kraków, Arkę Gdynia, a i Odra jest zamieszana w baraże. W Legnicy zdecydowano się jednak nie czekać i dokonano zmiany trenera.
 
 
 

Trener rywali: Ireneusz Mamrot po raz piąty w takim meczu

A ta zmiana zaskoczyła nie tyle, że w Legnicy postawili na Ireneusza Mamrota, ale że będący w Chrobrym przez 7 lat szkoleniowiec zadebiutuje właśnie w derbach na Wita Stwosza. Piłka potrafi napisać nieoczywiste scenariusze, jednak taka zmiana to przede wszystkim utrudnienie dla sztabu szkoleniowego Pomarańczowo-Czarnych, który nastawiał się na rywalizację z Miedzią Radosława Belli, a czeka ich rywalizacja z Miedzią Ireneusza Mamrota. Jaką dokładnie? Tego nie wiadomo, więc to może być dodatkowe utrudnienie. Cofając się wstecz, Ireneusz Mamrot w debiutach w różnych klubach osiągał następujące wyniki:
- Chrobry Głogów (6:0, Lechia Dzierżoniów)
- Jagiellonia Białystok (1:0, Dinamo Batumi)
- Arka Gdynia (3:4, Lechia Gdańsk)
- ŁKS Łódź (2:0, Stomil Olsztyn)
- Jagiellonia Białystok (1:1, Lechia Gdańsk)
- Górnik Łęczna (1:0, Pogoń Siedlce)
Dla Ireneusza Mamrota mecz przeciwko Chrobremu jako byłemu klubowi będzie piątym w trenerskiej karierze. Wygrał tylko raz, gdy w sierpniu ubiegłego roku jego Górnik Łęczna zwyciężył u siebie 3:1. Wcześniej był remis 1:1 (Górnik Łęczna), porażka 0:1 (ŁKS Łódź) i remis 1:1 (Arka Gdynia).
 
 
 

Kadra rywali: kontuzja najlepszega strzelca

Najlepszym strzelcem Miedzi jest mający dziewięć trafień Kamil Drygas. Zawodnik znany przede wszystkim z licznych występów dla Pogoni Szczecin jest też piłkarzem z największym obyciem w Ekstraklasie, bo ma 270 takich występów. Aktualnie tym doświadczeniem nie może pomóc z uwagi na kontuzję. Kolejny po nim w Miedzi - Andrzej Niewulis - wystąpił w 62 spotkaniach najwyższej ligi. Najwięcej minut jak dotąd rozegrali jednak inni, Nemanja Mijuskovic, muszący pauzować za ósmą żółtą kartkę Ruben Hoogenhout, Damian Michalik czy młodzieżowcy, Jakub Mądrzyk i Michael Kostka. Dwaj pierwsi, Czarnogórzec i Holender, są jednymi z jedenastu zawodników spoza Polski, spośród których sporo grają też Belg Mehdi Lehaire, Kameruńczyk Emmanuel Agbor czy Jurich Carolina z Curacao. Biorąc pod uwagę śladowe tylko zimowe wzmocnienia, regularnie, choć z ławki występuje Iwo Kaczmarski z Empoli. Kapitanem zespołu jest wspomniany Mijuskovic, który barwy Miedzi reprezentuje od 2019 roku i tym samym jest z najdłuższym stażem w ekipie rywala.
 

Klubowe powiązania

Poza trenerem Ireneuszem Mamrotem w obu zespołach jest kilku zawodników z przeszłością po drugiej stronie. Byłymi piłkarzami Miedzi są Paweł Tupaj oraz asystent trenera Piotra Plewni Michał Ilków-Gołąb. W Miedzi natomiast od 2021 roku występuje Mateusz Abramowicz, który był bramkarzem Chrobrego w latach 2018-2020. W tym sezonie nie zagrał jeszcze w legnickim zespole.
 
 
 

Obsada sędziowska

  • Sędzia główny: Sebastian Jarzębak - Piekary Śląskie
  • Sędziowie asystenci: Sebastian Szczotka, a Wojciech Szczurek
  • Sędzia techniczny: Paweł Horożaniecki
  • Sędziowie VAR: Karol Arys, Szymon Łężny
 
 
 

60. mecz z Miedzią

Pierwszy mecz w sezonie 1975/76, ostatni we wrześniu ubiegłego roku, a w ciągu tych kilkudziesięciu lat 59 ligowych pojedynków Chrobrego z Miedzią. W pierwszym tego sezonu padł remis, a w tej historii derby kończyły się najczęściej właśnie podziałem punktów - 24-krotnie.
 
  • Liczba meczów w lidze: 59
  • Zwycięstw Chrobrego: 13
  • Remisów: 24
  • Zwycięstw Miedzi: 22
  • Bramki Chrobry-Miedź: 52:70