Nasz rywal: Podbeskidzie Bielsko-Biała

Co słychać u naszego piątkowego przeciwnika? Garść informacji o rywalu i czekającym nas pojedynku.
23-11-2023 02:15
autor: ŁJ

W tabeli blisko siebie

Podbeskidzie przed piątkowym meczem zajmuje 17 miejsce w tabeli i choć to Chrobremu towarzyszy większy komfort, to bardziej bierze się on z zajmowanej 14 pozycji. Różnice punktowe cały czas są bowiem niewielkie. Głogowianie mają dwa punkty więcej od swojego piątkowego przeciwnika, który największy problem zdaje się mieć ze zdobywaniem bramek. Podbeskidzie i Znicz Pruszków to te dwa zespoły, które w lidze zdobyły ich najmniej - po 11. W przypadku ‘Górali” kłopoty uwydatniły się w ostatnich kolejkach - na sześć poprzednich tylko w jednej Podbeskidzie trafiło do bramki przeciwnika. W poprzedniej serii drużyna z Bielska-Białej bezbramkowo zremisowała z Miedzią Legnica.
 
 
 

Nowy trener impulsem?

Na kłopoty impulsem ma być nowy trener, którym 16 listopada został Dariusz Marzec i tym samym zastąpił Grzegorza Mokrego. Trener Marzec zadebiutuje w spotkaniu z Chrobrym, więc dla Pomarańczowo-Czarnych to już drugi mecz w tej rundzie z zespołem, którego po raz pierwszy poprowadzi nowy szkoleniowiec. Wcześniej takim spotkaniem było to z Wisłą Płock, na której ławce debiutował trener Dariusz Żuraw.Dariusz Marzec ostatnio prowadził Wieczystą Kraków, wcześniej jednak drużyny, z którymi rywalizował także Chrobry, m.in. Arkę Gdynia i Stal Mielec. Ze Stalą awansował do Ekstraklasy.
 
 
 

Kadra rywala

W tym sezonie najwięcej minut zebrali Daniel Mikołajewski, Martin Chlumecky z Czech, Piotr Tomasik, dobrze znany w Głogowie Maksymilian Banaszewski, Bartosz Bida, Mateusz Ziółkowski czy kolejny Czech Jan Hlavica. Najlepszym „ligowym” strzelcem z trzema bramkami jest Bartosz Bida, a spośród wymienionych zawodników największym doświadczeniem dysponuje Tomasik, który ma 245 występów w Ekstraklasie. Takimi liczbami w kadrze przebija go tylko Tomasz Jodłowiec (382). Trzeba pamiętać, że przed sezonem w Podbeskidziu doszło do totalnej rewolucji, a w klubie pojawiło się niemal 20 nowych zawodników. Czas może dopiero działać na korzyść tej od nowa budowanej ekipy.

Klubowe powiązania

W przeszłości niepełne dwa sezony w Podbeskidziu spędził podstawowy obrońca Chrobrego Mavroudis Bougaidis, a jedną rundą Mikołaj Lebedyński. Reprezentując już pomarańczowo-czarne barwy, robili to z Jaką Kolencem, który przed startem tego sezonu przeniósł się do Bielska-Białej i jest ważnym piłkarzem „Górali” (13 / 0). Podobnie jak Maksymilian Banaszewski (16 / 1), który w latach 2019-2021 grał w Chrobrym. Statystyki występów tych zawodników wskazują na to, że w piątek wszyscy spotkają się na murawie.
 
 
 

Obsada sędziowska

  • Sędzia główny: Piotr Idzik - Poznań
  • Sędziowie asystenci: Marcin Janawa, Mariusz Borkowski
  • Sędzia techniczny: Piotr Pazdecki
  • Sędziowie VAR: Patryk Gryckiewicz, Sylwester Rasmus
 
 
 

Gramy po raz siedemnasty

 
Pierwsze mecze odbywały się w okresie, w którym dzisiejsze Podbeskidzie występowało pod nazwą Bogmar Ceramed. Historia potwierdza, że dla Chrobrego jest to wymagający rywal, który najbardziej dał się we znaki rundą wiosenną ubiegłego sezonu. Pomarańczowo-Czarni przegrali wówczas 0:6 i mają się za co rewanżować.  
 
  • Liczba meczów Chrobry-Podbeskidzie: 16

  • Zwycięstw Chrobrego: 1

  • Remisów: 4

  • Zwycięstw Podbeskidzia: 11

  • Bramki Chrobry-Podbeskidzie: 9:30