Wielkanocny Głogów Bocci Open 2024

19 kwietnia Hala Widowiskowo-Sportowa gości Wielkanocny turniej Bocci.
18-04-2024 07:29
autor: MK / AM / zdjęcia: MK

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy Klub IKSON organizuje w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Matuszaka amatorski turniej dyscypliny paraolimpijskiej - Bocci. Wielkanocny Głogów Bocci Open startuje 19.04.2024 od 9:00.

W  turnieju paraolimpijskiej Bocci z cyklu Głogów Open weźmie udział 20 drużyn pochodzących ze Szczecina, Zielonej Góry, Jeleniej Góry, Legnicy, Nowej Soli, Sławy i Polkowic.

W sumie blisko 80 osób z niepełnosprawnościami.

Głogowian reprezentować będzie 8 zespołów w tym Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych, Warsztaty Terapii Zajęciowej Arka i Przystań, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy i gospodarze turnieju IKSON  Głogów.

Przed nami wielkie sportowe emocje.

Boccia to sport paraolimpijski wywodzący się od włoskiej gry "bocce".

Gracze rzucają swoje kule w kierunku białej bili ("pallino). Cel to mieć jak najwięcej swoich kul bliżej białej.

Zawodnicy rzucają kule ręką lub nogą, a w przypadku osób o większym stopniu niepełnosprawności, mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu wspomagającego, np. rynien lub ramp.

Boccia rozgrywana jest na prostokątnym boisku o wymiarach 12,5 x 6 metrów, podzielonym na dwie strefy.

W grze biorą udział osoby niepełnosprawne o różnym stopniu sprawności. Rywalizują indywidualnie, w parach, trójkach lub drużynach czteroosobowych. Istnieje kilka kategorii niepełnosprawności w bocci, co zapewnia równe szanse wszystkim zawodnikom.

Mecz składa się z kilku tur, a w każdej turze zawodnicy naprzemiennie rzucają swoje kule. Zwycięzcą tury zostaje gracz, którego kula leży najbliżej pallino. Punkty przyznawane są za wszystkie kule danej drużyny, które znajdują się bliżej pallino niż najbliższa kula przeciwnika.

Boccia to nie tylko sport, ale przede wszystkim doskonała forma rehabilitacji i integracji osób niepełnosprawnych. Gra rozwija koordynację ruchową, precyzję, koncentrację i strategiczne myślenie. Pozwala również na budowanie pewności siebie, kształtowanie umiejętności współpracy w zespole i czerpanie satysfakcji z osiąganych wyników.