Terapia manualna

Terapia manualna zajmuje się ręcznym badaniem i terapią pacjentów z bólem, przykurczami, niestabilnością w obrębie stawów i mięśni zarówno kończyn jak i kręgosłupa.

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna to metoda fizjoterapeutyczna.Rehabilitant ręcznie manipuluje tkankami miękkimi i stawami, aby uzyskać efekt leczniczy. Wykorzystuje różne techniki, takie jak masaż, mobilizację stawów, manipulacje, rozciąganie czy ugniatanie. Przywracają one organizmowi normalne funkcjonowanie bez stosowania środków chemicznych.

Terapię manualną stosujemy w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, stawów, czy mięśni, ale także w terapii nerwobólu i dysfunkcji narządów wewnętrznych.

Pierwsze techniki łagodzenia bólu i poprawiania stanu organizmu istnieją już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Hipokrates spisuje je jako pierwszy i uczy swoich pomocników. Od renesansu wielu naukowców przeprowadza badania różnych technik terapii. Zaczynają rozumieć jej działanie i skuteczność.

Obecny rozwój nauki ciągle rozszerza ilość dostępnych dla fizjoterapeutów metod walki z urazami. Powstają terapie PNF, powięzi, punktów spustowych, McKinleya, pinoterapia etc.

Co daje terapia manualna?

Zabiegi terapii manualnej przywracają pełną sprawność organizmu.

W odróżnieniu od masażu leczniczego ta metoda sprawdza się w trudnych i skomplikowanych urazach. Likwiduje ból, przywraca zakres ruchu w stawach, przywraca prawidłowe działanie mięśni i stawów.

Terapię manualną stosujemy m.in. przy urazach mięśni, powięzi, stawów, zwichnięciach, skręceniach, wybiciach.
Na przykład, przy złym stanięciu podczas schodzenia po schodach, gdy ból i opuchlizna nie schodzą.
Lub, gdy ból męczy od jakiegoś czasu i wymaga zmiany sposobu poruszania się, aby był jak najmniej odczuwalny.

Wizyta u fizjoterapeuty jest dużo szybsza, niż latanie po lekarzach. Odwlekanie leczenia chodząc od gabinetu do gabinetu, utrudnia osiągnięcie pełnej sprawności, a może nawet doprowadzić do pogorszenia i potrzebna będzie operacja.

Jak przebiega zabieg terapii manualnej?

Terapia manualna to leczenie, które składa się z kilku etapów.

Wywiad z pacjentem

Zabieg terapii manualnej zaczynamy od wywiadu z pacjentem na temat historii chorób, stylu życia etc.

Badania i diagnostyka

Potem przeprowadzamy badania czynnościowe i diagnostykę funkcjonalną.
Podczas diagnostyka fizjoterapeuta obserwuje normalne ruchy i zachowania pacjenta.
Rozpoznaje mechanizm, który jest przyczyną urazu.

Badanie palpacyjne

Kolejnym etapem jest badanie palpacyjne. 
Fizjoterapeuta wyczuwa kości, poszczególne mięśnie, ścięgna, więzadła oraz wszelkie zgrubienia, napięcia i guzki na mięśniach i powięzi.

Ręce naprowadzają fizjoterapeutę nawet na najdrobniejsze oznaki problemu.
Podczas przeciągania palcami po skórze wyczuwa on miejsce urazu dzięki wykryciu zwiększonego tarcia wilgotnej w tym miejscu skóry czy dzięki zmienionej temperaturze ciała.

Zastosowanie manipulacji

Następnie fizjoterapeuta, po znalezieniu miejsca, w którym znajduje się przyczyna bólu (bo nie zawsze przyczyna jest w miejscu, gdzie pojawia się ból) dobiera technikę terapii manualnej, która według niego najlepiej sprawdzi się przy danym urazie.

Ćwiczenia i edukacja

Ostatnim punktem jest modelowanie pracy organizmu oraz edukowanie pacjenta, aby podobne schorzenie się nie powtórzyło.

Jak działa terapia manualna?

Fizjoterapeuta stosuje różne techniki terapii manualnej i rozluźnia napięte mięśnie. Dzięki temu znika przyczyna bólu i organizm wraca do pełnej sprawności.

Niektóre urazy są na tyle skomplikowane, że wymagają dłuższego zabiegu, który często na samym początku boli. Mięśnie lub powięzi są tak spięte, że bez użycia siły nie da się ich rozluźnić. Poważne urazy wymagają poważnych metod.

Od ponad 20 lat pomagamy profesjonalnym sportowcom (piłkarzom, siatkarzom, szczypiornistom) oraz osobom ze stwardnieniem rozsianym.

Wizyta u fizjoterapeuty to dla nich pierwszy cel, gdy pojawia się uraz w czasie meczu czy treningu. Fizjoterapeuta diagnozuje kontuzję i podejmuje decyzję, czy potrzebna jest pomoc lekarza. Jeśli nie, to przystępuje do leczenia.

Szybka reakcja na ból sprawia, że uraz nie ewoluuje z łatwego do usunięcia, do takiego, który wymaga operacji.

Jakie są wskazania do terapii manualnej?

  • Zaburzenia czynności stawów
  • Bóle kręgosłupa
  • Bóle głowy, karku
  • Zespoły bólowe po urazach
  • Zawroty głowy, szum w uszach

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00