ChG II: Liga tego nie zmienia - "kontynuujemy projekt"

Chrobry II Głogów od ubiegłego tygodnia przygotowuje się do nowego sezonu. Zmieniła się liga, sztab i kadra, ale nie styl budowy zespołu cały czas opartego na młodzieżowcach.
17-07-2023 05:09
autor: ŁJ
Drugi zespół po debiutanckim sezonie w 3 Lidze musi wrócić poziom niżej, ale pod względem nauki, doświadczenia i „otrzaskania” w każdej dziedzinie był to wartościowy rok. Poza, choć zawsze to albo awans albo spadek są najbardziej widoczne, za nimi kryje się o wiele więcej.  
- Dwa lata pracy zdecydowanie należy zaliczyć do wartościowych dla klubu i naszych wychowanków - a taki jest cel drugiego zespołu w naszym rozumieniu - mówi trener Chrobrego II Sebastian Górski. - Lubię oceniać realne efekty pracy, a takie są. Na dzień dzisiejszy sześciu młodzieżowców w pierwszej drużynie to nasi wychowankowie, którzy w ostatnim czasie przeszli przez drugi zespół, a których przygotowała nasza Akademia i Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Albert Zarówny i Miłosz Jóźwiak rozegrali całą rundę w pierwszej lidze. Albert trafił na zgrupowanie kadry Polski. Szymon Bartlewicz coraz śmielej odnajduje się w naszej wiodącej drużynie. Tuż za nimi są Eryk Pieczarka, Natan Malczuk, Tomek Turkiewicz i Jakub Korolewicz, którzy dostali szansę od sztabu pierwszego zespołu i pracują, aby ją wykorzystać. Wierzę, że wkrótce będą kolejni. To są nasi wychowankowie, bardzo młodzi ludzie, od wielu lat grający w pomarańczowo-czarnych barwach, uczący się i mieszkający w Głogowie i z tego powinniśmy się cieszyć. Drugi rok z rzędu jesteśmy bardzo wysoko w klasyfikacji Pro Junior System na zapleczu ekstraklasy. Wszystko dzięki pracy z młodzieżą w klubie, a my jesteśmy poniekąd ich przepustką do pierwszej drużyny. Taki mamy cel, tego się trzymamy i skupiamy się na tym, aby te cele realizować. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie, lecz się go podjęliśmy, wzięliśmy za to odpowiedzialność.
- Gdybyśmy mieli cel wyłącznie zespołowy, to podjęlibyśmy inne kroki, obralibyśmy inną drogę i pewnie byśmy go zrealizowali. Ale od samego początku naszej współpracy postawiliśmy na młodzież, na wychowanków, którzy dopiero wchodzą do piłki seniorskiej - dodaje szkoleniowiec „dwójki”, który sporo mówi o wychowankach i sam też takim wychowankiem Chrobrego jest. - Wystarczy spojrzeć na statystyki Pro Junior System w kraju. Ze wszystkich zespołów w Polsce na poziomie centralnym to my byliśmy zdecydowanym liderem w tej klasyfikacji, z ogromną przewagą. Dziś możemy powiedzieć, że Chrobry Głogów ma swoich wychowanków, a w kolejnych inwestuje. Klub trzyma się swojej wizji. A ostatni czas dał nam bardzo dużo informacji zwrotnych, co należy jeszcze zrobić, aby Głogów stał się doskonałym miejscem rozwoju dla młodych piłkarzy.
Z tego jasno wynika, że mimo zmiany poziomu nie ma mowy o zmianie sposobu budowy Chrobrego II. Nadal będą go tworzyć młodzi zawodnicy, być może jeszcze młodsi, bo po odejściu kilku z nich (Bartek Szafer i Wiktor Wawrzyniak przeszli do Odry Bytom Odrzański, podobnie jak Miłosz Jóźwiak, choć ten bardziej był przy „jedynce”, odszedł też m.in. Toshiya Inoue) trzeba będzie sięgnąć do juniorskiego zaplecza.
- Kontynuujemy projekt. Stawiamy na wychowanków. Do kadry dołączą kolejni obiecujący juniorzy. Zespół opuściło kilku zawodników, którzy szukają dla siebie innej drogi. To naturalna kolej rzeczy w drugiej drużynie - kontynuuje Sebastian Górski, którego współpracownikiem w sztabie został wchodzący na trenerską ścieżkę Michał Ilków-Gołąb. - Jesteśmy po pierwszym tygodniu naszej wspólnej pracy i jestem przekonany, że będzie z tego chleb. Mamy podobny pomysł na piłkę i różne doświadczenia, które prawdopodobnie będą bardzo dobrze się wypełniać. Michał to bardzo ambitny człowiek z dużymi pokładami energii i piłkarskiego doświadczenia, które mam nadzieję wniesie do zespołu. Każda osoba w naszym sztabie ma swoją rolę i wygląda na to, że będzie to wartościowe połączenie. Jednakże chciałbym z tego miejsca podziękować również trenerowi Tomkowi Trznadlowi, z którym pracowaliśmy dotychczas i z którym współpraca również układała się bardzo dobrze. Dał temu zespołowi dużą wartość. Tomek w tym roku walczył o medale mistrzostw Polski Futsalu. Niewiele osób o tym wie, a to duży sukces. Z całego serca życzę mu tego, aby ten medal na jego piersi jeszcze zawisł. Choć uważam, że na zielonej murawie mógłby jeszcze coś udowodnić, gdyby dał się przekonać.
 
Sezon w 4 Lidze rozpocznie się 12/13 sierpnia, a Chrobry zacznie od wyjazdowego meczu z Baryczą Sułów. Rozgrywki zmieniły swoją formułę, z dwóch grup powstała jedna - ciekawsza, mocniejsza i po 3 Lidze będąca kolejnym wyzwaniem dla młodego Chrobrego.
Sebastian Górski: - Liga z pewnością będzie dużo silniejsza niż dotychczas. Widać to po ruchach kadrowych, które się odbywają. Będzie sporo nowych twarzy z przeszłością na najwyższych poziomach w kraju. Cieszymy się z tego powodu, bo to pozwoli na wzrost rywalizacji. Naszym głównym celem jest postęp w każdej jednostce treningowej i meczowej. Na tym się skupiamy, a gdzie nas to zaprowadzi, pokaże czas.