Laseroterapia

Pokonanie bólu i gojenie ran z laserową precyzją

Laseroterapia to jedna z najnowocześniejszych metod rehabilitacji. Wykorzystuje światło o odpowiedniej długości fali, która przenika do tkanek, pobudza przepływ krwi i limfy, w efekcie czego łagodzi ból i poprawia stan skóry.

Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia stosuje do leczenia skupione światło jednego koloru, które emituje promieniowanie laserowe o niskiej mocy. 

Porównaj to do wielokolorowego światła słonecznego przepuszczonego przez lupę, która je skupia. 

Fala z lasera pobudza układ odpornościowy, usprawnia przepływ krwi i limfy. To przyspiesza usunięcie bólu z miejsca urazu oraz poprawienie stanu skóry. To wyróżnia laseroterapię względem innych metod fizykoterapii. Oprócz działania leczniczego widać zmiany dermatologiczne.

Samo słowo laser to akronim od angielskiego opisu działania urządzenia — Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Czyli wzmocnienia światła przez wymuszoną emisję promieniowania.

Laser do leczenia stosujemy od lat 60 XXw. Wynajduje go Theodor Maiman, który w 1960 roku konstruuje, ogniskuje i uruchamia laser. Jego urządzenie jest podstawą do dalszych badań i testów. 

W latach 70 XX wieku dzięki zastosowaniu miniaturyzacji laser jest używany do szerszych zastosowań. Na przykład do likwidacji bólu i leczenia ran.

Na przełomie stuleci powstaje nowa generacja laserów, które bardzo głęboko penetrują tkanki. To zwiększa ich skuteczność i wachlarz zastosowań.

Co daje zabieg laseroterapii?

Zabieg z wykorzystaniem lasera przyspiesza gojenie ran i usuwa ból z miejsca urazu. To terapia polecana szczególnie tym, których uraz wiąże się z uszkodzeniem skóry — rany, blizny czy otarcia.

Laseroterapia to jedyny zabieg, który dzięki swojej specyfice łączy efekt przeciwbólowy i dermatologiczny. Dzięki temu nie obawiasz się o stan skóry po urazie. Laser pozbywa się bólu, ran i blizn.

Wystarczy regularnie korzystać z terapii. W Centrum Rehabilitacji dbamy o Twoją regularność dzięki telefonicznym przypomnieniom oraz karcie z harmonogramem, którą dostajesz przy pierwszej wizycie.

To leczenie skuteczne i tanie. 10 minut zabiegu kosztuje 15 zł. Ten koszt obiżasz dzięki Karcie Klienta.

P. Lisiński, M. Trojanowicz oraz W. Stryła w swoim badaniu "Laseroterapia i magnetoterapia jako metody wspomagające leczenie zespołu bólowego kręgosłupa szyjnego" wykazali, że w grupie 20 osób, którzy zostali poddani leczeniu laserem, u 6 całkowicie zniknęło odczucie bólu, u 12 ból zmalał, a tylko 1 osoba nie widziała zmian. Taki efekt leczenie sprawił, że 14 osób mogło odstawić leki przeciwbólowe, a 5 zmniejszyć ich dawki. Ponadto 11 osób wróciło do normalnej aktywności fizycznej, a 8 do lekkiej.

W Centrum Rehabilitacji jako jedyni stosujemy laser wytwarzany w specjalnym urządzeniu, w którym regulujemy wszystkie parametry fali - długość, moc, częstotliwość i gęstość.

Jak przebiega zabieg laseroterapii?

Zabieg laseroterapii trwa 10 minut.

Kładziesz się na leżance, zakładasz okulary ochronne, a fizjoterapeutka ustawia laser na chorobowo zmienione miejsce.

Urządzenie wytwarzające laser ma różne ustawienia zależnie od schorzenia. Fizjoterapeutka dostosowuje je do urazu.

Po ustawionym czasie rozlega się dźwięk informujący o tym, że zabieg się skończył.

Jak działa laseroterapia?

Laseroterapia działa na zasadzie fotostymulacji. Pobudza tkanki za pomocą światła o odpowiedniej długości fali.

W trakcie zabiegu światło przenika przez skórę, dociera do tkanki mięśniowej, ścięgien i stawów. Energia świetlna wchodzi w interakcję z komórkami tkanek i stymuluje procesy regeneracyjne organizmu.

Laseroterapię stosujemy przy treningowych i meczowych naciągnięciach mięśni u profesjonalnych sportowców - piłkarzy, siatkarzy i szczypiornistów.

 

Wykonujemy zabiegi przy różnych ustawieniach dotyczących długości fali, stosowanej mocy i sposobie aplikacji. Fale mają długość od 630 do 1100 nanometrów. Dzięki temu łatwo przenikają do głębszych tkanek i nie powodują oparzeń na zewnątrz ciała. Zabieg jest dzięki temu w pełni bezpieczny.

Efekty zależą od parametrów fali, jaką doprowadzamy do tkanek. Regulujemy długość, moc, częstotliwość i gęstość fali padającej na ciało.

Przy przewlekłych schorzeniach stosujemy dużą dawkę energii i dużą moc fali, nawet do 12 J/cm2.
Przy ostrym bólu są to mniejsze dawki energii i mała moc, od 0,1 do 4 J/cm2.
Działanie takie opiera się na prawie Arndta-Schultza, które mówi, że słabe bodźce stymulują, a silne niszczą.

Laseroterapia przyspiesza krążenie krwi i limfy, wzrost progu pobudliwości nerwów oraz aktywację układu immunologicznego. Dzięki temu laseroterapia powoduje:

 • szybsze gojenie się ran, owrzodzeń oraz blizn
 • efekt przeciwbólowy,
 • przeciwobrzękowy,
 • przeciwzapalny, 
 • przeciwbakteryjny.

Jakie są wskazania do zastosowania laseroterapii?

 • Stany pourazowe
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów
 • Zespoły bólowe w przebiegu dyskopatii
 • Zespoły bólowe
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Odleżyny, owrzodzenia, oparzenia
 • Poprawia przewodnictwo nerwów
 • Zapalenie ścięgien, powięzi, pochewek ścięgnistych i kaletek stawowych,
 • Nerwobóle nerwów obwodowych, w tym szczególnie nerwoból po przebytym półpaścu

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00