Ultradźwięki

Fala ultradźwiękowa rozluźnia mięśnie i likwiduje ból

Ultradźwięki

Zabieg ultrasonoterapii to metoda leczenia, która wykorzystuje niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości ponad 20 000 Hz. Fala dźwiękowa przechodzi w głąb organizmu i wprawia tkanki w drgania. To sprawia, że się rozgrzewają, rozluźniają, a ból znika. Takie działanie przyspiesza leczenie kontuzji mięśni i ścięgien.

Co to są ultradźwięki?

Zabieg ultrasonoterapii leczy falami dźwiękowymi generowanymi mechanicznie. Docierają one do głęboko położonych mięśni, ścięgien i więzadeł, rozgrzewają je i masują. 

To jak tańszy masaż leczniczy, tylko skupiony na małym odcinku i głęboko schowanych tkankach.

Sonoterapia to względnie nowy wynalazek w arsenale fizjoterapeutów. W 1819 roku Cagnarl de la Tour odkrywa ultradźwięki. Francis Galton w 1883 roku wyznacza granicę słyszalności dla ultradźwięków. 

Przełom to rok 1880, w którym bracia Curie odkrywają zjawisko piezoelektryczne, czyli pojawianie się ładunków elektrycznych na powierzchni kryształu pod wpływem naprężeń mechanicznych zastosowanych na tym krysztale. Dzięki pracom braci Curie powstaje piezoelektryczny generator ultradźwiękowy.

W 1938 roku ultradźwięki po raz pierwszy zostają zastosowane w celach leczniczych.

Co daje zabieg sonoterapii?

Generator wywołuje falę ultradźwiękową. Przechodzi ona przez kolejne warstwy tkanek i oddaje im swoją energię akustyczną. Duża ilość energii rozgrzewa komórki i rozluźnia je. Dzięki temu znika ból.

Ultrasonoterapia to świetny zabieg przy urazach mięśni, ścięgien i więzadeł. Ich tkanki bardzo łatwo wchłaniają energię fali dźwiękowej, która w efekcie je rozluźnia i łagodzi ból.

Ultradźwięki to jedyny zabieg, który wykorzystuje falę o częstotliwości ponad 20 000 Hz do rozgrzania tkanek. Jest ona niesłyszalna dla ludzi. Stosowanie fali dźwiękowej przyspiesza terapię manualną przez usuwanie bólu, krwiaków i obrzęków.

Ultradźwięki pomagają złagodzić ból po urazie mięśniowym. Taki ból codziennie o sobie przypomina. Nie daje spać w nocy. Nie pozwala w pełni ruszać kończynami. 

To zabieg, który od ponad 20 lat stosujemy w Centrum Rehabiltiacji, aby pomóc sportowcom w szybkim powrocie do treningów i meczów.

W 2010 roku w badaniu "Wpływ terapii ultradźwiękowej na napięcie mięśni w odcinku lędźwiowym u pacjentów z chorobą zwyrodnieniowo-wytwórczą stawów kręgosłupa" E. Ciejka oraz M. Stolarczyk udowodniły skuteczność ultrasonoterapii. 

60 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa poddano badaniu. 30 osób stosowało ultradźwięki, 30 osób stanowiło grupę kontrolną. U każdego pacjenta wykonano pomiar stanu napięcia mięśniowego za pomocą zegarowego miotonometru Szirmai. Największe zmiany badacze zauważyli już po 1 zabiegu falą dźwiękową. Po serii 10 wizyt 93% pacjentów zgłosiło zmniejszenie bólu.

Regularne stosowanie ultradźwięków daje efekty. Największe w okolicy 5 zabiegu. O regularne wizyty dbają fizjoterapeutki Centrum Rehabilitacji, które dają pacjentom terminarz wizyt oraz przypominają telefonicznie o wizycie.

Jak przebiega zabieg ultradźwiękami?

Zabieg ultradźwiękowy jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny.

Pacjent kładzie się na leżance, a fizjoterapeuta nakłada na chorobowo zmienione miejsce żel, który służy do wzmocnienia przewodzenia ultradźwięków przez skórę.

Fizjoterapeuta przykłada cewkę generującą ultradźwięki i steruje nią.

Pacjent może odczuwać lekkie mrowienie w miejscu urazu.

Zabieg trwa 5 minut.

Jakie są wskazania do zastosowania ultradźwięków?

  • Urazy mięśni, ścięgien i więzadeł
  • Blizny pourazowe, pooperacyjne
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Zespoły bólowe  i nerwobóle
  • Obrzęki
  • Łokieć golfisty i tenisisty

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00