Łaźnia parowa, czyli jak oczyścić skórę i sprawić, że będzie jędrna jak nigdy?

Łaźnie parowe mają długą historię. Gdy na Krecie powstawały pierwsze pałace, a Hammurabi jeszcze nie panował w Mezopotamii, hen hen daleko na północy Europy pojawiły się sauny. Na północy jest zimno. Dlatego sauny służyły do wszystkiego.
02-09-2021 01:29
MK

Co to jest łaźnia parowa?

Dawno, dawno temu obecne łaźnie parowe były jaskiniami wyłożonymi skórami zwierząt z ogniskiem na środku. Ogień dawał ciepło i czystość, bo dym skutecznie zabijał zarazki. Rozgrzane kamienie utrzymywały temperaturę przez noc, a po polaniu ich wodą czuło się ciepło wszędzie dzięki parze.

Dlatego, że sauny były kuchnią, toaletą, łazienką, szpitalem, oddziałem położniczym i cmentarzem w jednym pojawiły się związane z nimi obrzędy. Sauny stały się miejscami magicznymi. 

Około 1000 lat temu na bazie obrzędów wyewoluowały całe rytuały saunowe - typowo zdrowotne. Korzystano z gałęzi brzozy do obijania pleców, dym i para zaczęły służyć do oczyszczania organizmu, stosowano aromaterapie i hartowanie organizmu zimnem.

Sauny zaczęły wyglądać jak drewniane domki. 

Łaźnie zaczęły się pojawiać w całej Europie, też jako całe kompleksy różnego rodzaju saun. Niestety, w okresie oświecenia zaczęto dążyć do eliminacji zabobonów i przesądów, a za takie uznano rytuały saunowe.

Na szczęście wraz z rozwojem nauki dostrzeżone zostały zdrowotne zalety saun dla ciała i umysłu. Totalny przełom nastąpił w XIX i XX wieku, gdy technologia pozwalała na budowanie tanich saun nawet we własnym domu. Najpierw ogrzewanych drewnem i węglem, a potem elektrycznie.

I tak właśnie powstały łaźnie parowe. Jedną z nich spotkasz w Strefie Saun w Pływalni Chrobry.

Łaźnia parowa

Jakie są korzyści z korzystania z łaźni parowej?

Łaźnia parowa najlepiej działa na skórę. W otwarte dzięki temperaturze pory dzięki ciepłym kłęby pary dostaje się woda, która rewelacyjnie oczyszcza, nawilża i regeneruje skórę. Staje się gładka, pozbawiona toksyn i odprężona.

Wysoka temperatura wpływa też na rozluźnienie mięśni i poprawę odporności organizmu.

Jak często korzystać z łaźni parowej?

Łączny zalecany czas korzystania z łaźni parowej to 40 minut. Mogą to być 2 lub 3 wejścia.

Najlepiej saunować 2-3 razy w tygodniu 

Podczas seansu możesz stosować kosmetyki do skóry. Wejdź do łaźni na 1 seans, w jego czasie otworzą się pory skóry. Przed 2 wejściem nałóż peeling, a przed 3 balsam.

Nie stosuj mydła, aby nie zniszczyć warstwy olejków, które zostawi po sobie balsam.

Jak korzystać z łaźni parowej?

Przed wejściem do łaźni parowej umyj się pod prysznicem i wytrzyj. Na zewnątrz zostaw ręcznik (bardzo szybko nasiąknie i będzie ciężki) oraz klapki. Do łaźni parowej możesz wejść w stroju kąpielowym.

Wewnątrz opłukaj siedzisko, w miejscu, w którym chcesz usiąść. Zajmij wygodne miejsce i daj działać temperaturze i parze.

Przed wyjściem znów opłukaj siedzisko.

Udaj się pod prysznic, a potem na schładzanie ciała.

 

Jakie są przeciwwskazania do korzystania z łaźni parowej?

Główne przeciwwskazania do korzystania z łaźni parowej to choroby skóry, zwłaszcza te o ropnym przebiegu, choroby przewlekłe jak np. choroba nowotworowa czy gruźlica, choroby układu krążenia, stan po zawale lub wylewie.

Co dalej?

Jeśli warunki w łaźni parowej to dla Ciebie za mało, to skorzystaj z sauny fińskiej, gdzie piekielny gorąc zrelaksuje cały Twój organizm — ciało, ducha i umysł.