Drenaż limfatyczny - Presoterapia

Obrzęki maleją już po 1 zabiegu!

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny (presoterapia), to metoda stosowana w leczeniu różnego rodzaju obrzęków, pochodzenia limfatycznego i żylnego. Rytmiczne uciskanie tkanek pobudza organizm do szybszego wchłaniania płynów.

Co to jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny (presoterapia) to metoda leczenia obrzęków limfatycznych i żylnych. Wykorzystuje specjalny strój, który zbudowany jest z komór powietrznych. Napełniają się one powietrzem i uciskają na ciało. Dzięki temu limfa szybko rozchodzi się po organizmie. To szybko usuwa obrzęki z kończyn, które utrudniają na przykład zakładanie i noszenie butów.

Przełomowe w drenażu limfatycznym jest to, że obrzęki zmniejszają się już po 1 wizycie. Dzięki temu zabieg jest szybszy i skuteczniejszy niż stosowanie masaży leczniczych.

Co daje drenaż limfatyczny?

Nawracające co jakiś czas obrzęki stóp, które utrudniają zakładanie, wiązanie i chodzenie w ulubionych butach irytują każdego. Skazują pacjenta na korzystanie z sandałów nawet w chłodne czy zimne dni. Drenaż limfatyczny pozbywa się obrzęków. Przywraca do normy stopy, aby nic nie sprawiało dyskomfortu.

To jedyna metoda, który już po 2 zabiegach zmniejsza obrzęk o nawet 50%. Do tego nie wymaga żadnego wysiłku. Spodnie i mankiety robią wszystko za pacjenta. Napełniają się w odpowiedniej kolejności powietrzem, gdy pacjent wygodnie leży.

Regularność jest ważna, dlatego przy pierwszej wizycie w Centrum Rehabilitacji pacjent otrzymuje od nas terminarz zabiegów oraz telefoniczne przypomnienie o wizycie. Dzięki temu skuteczność terapii wzrasta.

Dlaczego drenaż limfatyczny?

Skuteczność presoterapii potwierdza wiele badań. Na przykład O. Leduc, A. Leduc, P. Bourgeois oraz J-P. Belgrado w trakcie swoich badań (The physical treatment of upper limb edema) obserwują 220 pacjentów z obrzękiem kończyny górnej. Pacjenci przechodzą zabiegi drenażu limfatycznego przez 2 tygodnie. Średnia wielkość obrzęku przed zabiegami wynosi 40 cm. Po 6 dniach już 33,5 cm, a po 10 dniach 32,8. Największy spadek w wielkości obrzęku pojawia się po 2 dniu — nawet o 5 cm.

W Centrum Rehabilitacji od ponad 20 lat wykorzystujemy drenaż limfatyczny dla sportowców, którzy zmagają się z obrzękami po starciach w czasie treningu i meczu. Dlatego mamy doświadczenie w stosowaniu tego zabiegu na bardzo trudnych przypadkach.

Drenaż limfatyczny pojawia się jako metoda leczenia obrzęków w XVII wieku w Chinach. Stosowane są różne metody uciskania ciała. W latach 60-70 XX wieku jej skuteczność się potwierdza i jest szeroko stosowana w Europie i USA. Dzięki miniaturyzacji lat 80 i 90 urządzenia do presoterapii są dużo tańsze i dużo łatwiej dostępne. Popularność zabiegu zwiększa się.

Jakie są wskazania do zastosowania drenażu limfatycznego?

  • Obrzęki limfatyczne i żylne
  • Obrzęki pourazowe
  • Obrzęki pooperacyjne
  • Poprawa elastyczności i odżywienia skóry

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00