Elektryczne usuwanie bólu
Elektroterapia to metoda leczenia, która używa prądu o różnej charakterystyce do pobudzenia i wzmocnienia mięśni. Stosujemy różne techniki elektroterapii, które różnią się częstotliwością, polaryzacją i natężeniem. Dzięki temu zabieg przywraca prawidłową siłę i pracę mięśni osłabionych urazem, operacją lub zastaniem.
Elektroterapia to jedna z metod fizykoterapii, czyli leczenia bodźcami fizycznymi.Stosuje prąd stały lub zmienny o różnych częstotliwościach do stymulacji mięśni.
Elektroterapia zadziwia wykorzystaniem prądu AC i DC. Częstotliwości od kilku do kilku tysięcy Hz. Kształtem fali — od sinusoidalnego, przez trójkątny, aż do kwadratowego. Dzięki temu następuje przełom - mięśnie są silnie pobudzone do odbudowy i pracy.
To jak znane z filmów elektrowstrząsy, tylko bez wstrząsów, a z efektem leczniczym w konkretnym miejscu.
Sama elektroterapia to dziecko rozwoju techniki i technologii. Jej wyjątkowym składnikiem od samego początku jest prąd.
Już w XVIII wieku Luigi Galvani odkrył efekt przewodzenia prądu i pobudzenia mięśni. Przyłożył pręt do nóg martwej żaby w czasie burzy. Przy uderzeniu pioruna nogi zaczęły podrygiwać, jakby do skoku.
W XIX w. rozwój techniki i powstanie urządzeń elektrycznych przełożył się na stosowanie elektroterapii przy paraliżu i reumatyzmie.
XX wiek to czas poszukiwań coraz ot nowych sposobów wykorzystania prądu do leczenia. Powstają różne zabiegi elektroterapeutyczne.
Zabieg prądem pobudza mięśnie. Przywraca ich siłę i elastyczność. Uwalnia zakres ruchu i przyspiesza rehabilitację.
To metoda leczenia idealna dla osób po operacjach mięśni, stawów i kręgosłupa.
Pomoże osobom, które muszą odbudować mięśnie po urazach sportowych (zerwaniach, naderwaniach) lub ortopedycznych (złamania, zwichnięcia), gdy w czasie rekonwalescencji mięśnie są długo unieruchomione.
Właśnie w takich beznadziejnych przypadkach najlepiej sprawdzi się elektroterapia. Przy zastanych i osłabionych operacją i kontuzją mięśniach.
Długa rekonwalescencja np. w gipsie czy ortezie osłabia mięśnie. Nieużywane tracą siłę, elastyczność i zakres pracy. To normalne. Dzięki elektroterapii przywracamy je do stanu sprzed kontuzji.
Najważniejsza w tym jest regularność. Efekty są widoczne po 2-3 wizytach, a kolejne stabilizują i utrzymują efekt.
Aby nie wypaść z rytmu zabiegów, w Centrum Rehabilitacji dostaniesz terminarz zabiegów i przypomnimy Ci o nich telefonicznie.
Dzięki temu będziesz się cieszyć z silnych, sprawnych i pracujących w pełnym zakresie mięśni. Efekt jest widoczny już po 2 wizytach.
W badaniu "Therapeutic effects of massage and electrotherapy on muscle tone, stiffness and muscle contraction following gastrocnemius muscle fatigue" Dr Joong-San Wang, porównał grupę pacjentów korzystających z terapii prądami TENS oraz grupę stosującą terapię skojarzoną. Udowodnił, że: "Tonus mięśni GCM (napięcie w spoczynku —przyp. CHG) i sztywność znacząco zmniejszyły się, a skurcze mięśni znacząco zwiększyły się zarówno w grupie TENS, jak i CT dzień po interwencji (p<0.05). Dwa dni po interwencji zarówno w grupie TENS, jak i CT, tonus mięśni GCM zmniejszył się, a skurcze mięśni zwiększyły się, ale boczny tonus mięśni GCM i sztywność znacząco zmniejszyły się tylko w grupie TENS".
W Centrum Rehabilitacji od ponad 20 lat stosujemy elektroterapię do pomocy w rehabilitacji profesjonalnych sportowców. Wykorzystujemy ją do leczenia mięśni przy naderwaniach i zerwaniach mięśni ud, łydek czy barku.
Jako jedyni w Głogowie mamy takie doświadczenie w wykorzystywaniu tego zabiegu przy trudnych i skomplikowanych sportowych urazach. Dlatego bez problemu stosujemy elektroterapię do pomocy każdemu.
Zabieg elektroterapii jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny.
Na chorobowo zmienione miejsca na ciele pacjenta nakładamy żel, który zwiększa przewodzenie prądu, a potem mocujemy elektrody. Przepuszczamy jest przez nie prąd stały lub zmienny o określonej częstotliwości, zależny od typu zabiegu.
Jeden zabieg trwa 15 minut.
Zalecamy się kontynuowanie terapii przez 10 dni.
W Centrum Rehabilitacji stosujemy następujące zabiegi elektroterapii:
Galwanizacja wykorzystuje prąd stały.
Na ciele pacjenta układamy dwie elektrody, które znajdują się naprzeciw siebie po dwóch stronach ciała. Pomiędzy nimi przepływa prąd stały, który wywołuje zjawiska elektromechaniczne, elektrokinetyczne i elektrotermiczne.
Zjawiska te skutecznie działają na komórki nerwowe, w których podwyższa się poziom pobudliwości. Dzięki temu zmniejsza się przewodnictwo impulsów nerwowych, a co za tym idzie, pojawia się efekt przeciwbólowy.
Pomaga przy leczeniu nerwobóli, zapalenia nerwów, bólu przy dyskopatii i zwyrodnieniu stawów.
Jonoforeza wykorzystuje prąd stały do wprowadzenia do organizmu leków.
Prądy TENS to przezskórna elektryczna stymulacja nerwów.
Prądy te wykorzystują do leczenia niską częstotliwość - od 1 do 100Hz. Impuls wysyłany podczas zabiegu jest prostokątny, trójkątny lub sinusoidalny.
Wyróżnia się dwa typy prądów TENS, które są stosowane w elektrolecznictwie.
Wykorzystuje prąd impulsowy o niskiej częstotliwości i wysokim natężeniu.
Wywołuje zwiększenie wydzielania się endogennych opioidów, które regulują pracę neuroprzekaźników. Dzięki temu zapobiega bólowi.
Działanie jest odłożone w czasie, bo musi się znacznie zwiększyć stężenie opioidów, ale efekt trwa długo aż do momentu wchłonięcia nadmiaru wytworzonych opioidów.
Działa stymulująco na grube włókna nerwowe, które przewodzą dotyk.
Aktywuje efekt przeciwbólowy, dzięki wywołaniu blokady impulsów nerwowych do rdzenia kręgowego.
Efekt jest natychmiastowy, dlatego stosowany jest do bólu ostrego. To szybka ulga w bólu.
Prądy diadynamiczne powstają przez prostowanie prądu zmiennego, sieciowego o częstotliwości 50 Hz. Prąd diadynamiczny łączy prąd stały z nałożonym na niego prądem zmiennym sinusoidalnym o częstotliwości od 50 do 100 Hz.
Częstotliwość prądu zmienia się w określonych cyklach.
Prąd diadynamiczny przenika przez ciało pomiędzy dwoma elektrodami ułożonymi naprzeciwko siebie.
Wykorzystują średnią częstotliwość 4000-5000 Hz.
Zabieg prądami interferencyjnymi polega na tym, że w organizmie krzyżują się dwa prądy zmienne o różnych częstotliwościach. Dzięki takiemu działaniu łatwo wnikają one do tkanek.
Elektroterapię stosuje się przy:
ul. Wita Stwosza 1, Głogów
76 835 55 76 504 274 097
pon. - pt. 07:00 - 18:00