Krioterapia miejscowa

Leczenie zimnem

Zabieg krioterapii miejscowej

Krioterapia, czyli po prostu leczenie zimnem. 

To bezpieczna metoda leczenia, która wykorzystuje ekstremalnie niską temperaturę (-160*C), którą osiągamy, aplikując azot na konkretne części ciała.

Tak niska temperatura wywołuje reakcję obronną organizmu. Zabieg trwa 3 minuty i likwiduje ból, obrzęki i stan zapalny. Produkuje on substancje odżywcze, hormony i białe krwinki. Przepływ krwi przyspiesza i wszystkie te mikroelementy trafiają do miejsca leczenia.

Co daje krioterapia miejscowa?

Krioterapia miejscowa wykorzystuje ciekły azot o temperaturze około -160*C, który dyszą kierujemy na miejsce urazu.

Zmniejsza ból, redukuje obrzęki, łagodzi stany zapalne i przyspiesza regenerację tkanek.

Krioterapia miejscowa to zabieg, który działa, gdy inne metody zawodzą. Wywołuje w organizmie reakcję obronną. Żadna inna metoda nie oddziałuje tak na całe ciało. Jeśli męczy Cię ból, obrzęk czy stan zapalny to możesz z nimi skutecznie walczyć krioterapią miejscową.

Stosowanie krioterapii miejscowej

Regularne stosowanie krioterapii miejscowej usuwa ból przewlekły nawet na długie tygodnie. Niestety, brak systematyczności lub przerwanie terapii kończą się porażką. 

W Centrum Rehabilitacji dostajesz terminarz zabiegów. Nie omija Cię ani jedna wizyta. Cieszysz się brakiem bólu, obrzęków i stanów zapalnych. Jesteś w pełni sprawny.

Na co dzień z krioterapii miejscowej w Centrum Rehabilitacji korzystają sportowcy — piłkarze, siatkarze, szczypiorniści, kolarze, którym likwidujemy obrzęki i stany zapalne związane z przeciążeniami treningowymi i po startach w zawodach.

Pomagamy też osobom ze stwardnieniem rozsianym i reumatyzmem. Najbardziej cieszy ich to, że efekt czują już po 3 minutach w temperaturze -160*C.

Krioterapia miejscowa jest jak morsowanie. Tylko do morsowania w temperaturze około 0 stopni organizm się przyzwyczaja. Przestaje wytwarzać dodatkowe ilości hormonów i substancji odżywczych. Do temperatury -160*C organizm nie jest w stanie się przyzwyczaić. To zawsze wywołuje reakcję obronną.

Skuteczność krioterapii miejscowej

Krioterapia miejscowa jest dokładnie przebadana. 

W 2015 roku grupa badaczy: R. Studnicki, R. Handsdorfer-Korzon, K. Dymek, E. Kamińska-Gwóźdź opublikowała badanie "Krioterapia miejscowa jako metoda wspomagająca leczenie pacjentów ze zwyrodnieniem stawu biodrowego".

72 uczestników dzieli się na 2 grupy — A to osoby, które są leczone przez 5 dni ćwiczeniami i fizykoterapią, B to osoby, które przez 5 dni oprócz tego, co grupa A mają zabiegi krioterapii miejscowej.

W grupie A subiektywne odczucie bólu po zabiegach spada o 2 punkty, natomiast w grupie B aż o 4,5 punktu w 10-stopniowej skali.

Czyli osoby wsparte krioterapią nieomal o połowę słabiej czują ból. Ruchomość w stawach w grupie A wzrasta o 15*, a w grupie B o 25*. Wyprost zwiększa się w grupie A o 5*, a w grupie B o 15*.

Krioterapia miejscowa ma minus. Aby szybko dostarczyć do miejsca leczenia substancje odżywcze, organizm zwiększa ciśnienie krwi. To problem dla niektórych osób, dlatego przez zabiegiem badamy ciśnienie i nie dopuszczamy osób z zawyżonym odczytem do leczenia. Dla bezpieczeństwa.

Jako jedyni w Głogowie od ponad 20 lat leczymy azotem profesjonalnych sportowców oraz osoby ze stwardnieniem rozsianym. Dzięki temu pomagamy w walce z bólem, obrzękami i stanami zapalnymi.

Historia krioterapii

Leczenie zimnem znamy od starożytności. Pierwsze zapisane wzmianki pochodzą z V w. p. n. e. i opisują stosowanie lodu przez Hipokratesa. 

Dzięki rozwojowi techniki w XIX wieku rozpoczyna się rozkwit terapii zimnem. W 1845 roku Richet opisuje skuteczność zimna przy leczeniu ran, a w 1866r. Arnott używa po raz pierwszy azotu do zwalczania zmian skórnych.

Prawdziwy Boom to lata 70 i 80 XX wieku. Miniaturyzacja i odkrycia technologiczne tworzą nowoczesne metody stosowania zimna w leczeniu. Od tego czasu krioterapia jest ciągle badana, a jej wachlarz zastosowań ciągle rośnie. Jest stosowana w medycynie, sporcie czy kosmetologii.

Wskazania do krioterapii miejscowej

  1. Urazy sportowe, takie jak zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia.
  2. Bóle mięśniowe, np. po intensywnym treningu lub przeciążeniu.
  3. Choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie stawów.
  4. Zapalenie ścięgien i więzadeł.
  5. Zapalenie stawów.
  6. Złagodzenie stanów zapalnych.
  7. Redukcja bólu i obrzęków.
  8. Leczenie urazów i operacji ortopedycznych.
  9. Bóle kręgosłupa, szyi i pleców.
  10. Usuwanie zmian skórnych, takich jak brodawki czy kurzajki.
  11. Poprawa krążenia krwi w dotkniętych obszarach.
  12. Leczenie cellulitu i poprawa jędrności skóry.

    ul. Wita Stwosza 1A, Głogów

    76 835 55 76
    504 274 097

    pon. - pt. 07:00 - 18:00