Leczenie światłem
Światłoterapia wykorzystuje światło o określonej długości fal wytwarzane przez specjalne lampy do leczniczenia.
Światłoterapia wykorzystuje światło o określonej długości fal wytwarzane przez lampy (Bioptron, Sollux) do oddziaływania na organizm. Fototerapia wpływa na organizm dzięki wykorzystaniu fotoreceptorów w skórze, które są czułe na wykorzystanie fal świetlnych o różnej długości.
Światło wpływa na procesy biochemiczne, produkcję hormonów, funkcjonowanie układu nerwowego i wiele innych aspektów fizjologicznych. Różne kolory światła pobudzają receptory w skórze, które reagują na nie i stymulują komórki organizmu.
Ta metoda wykorzystuje polaryzowane światło o niskiej energii. Generuje różnokolorowe promienie świetlne, które stymulują procesy fizjologiczne komórek.
Sollux wykorzystuje promieniowanie podczerwone, w zależności od rodzaju filtra (niebieski, czerwony) o różnym działaniu leczniczym.
Światło podczerwone charakteryzuje się długością fali od 600 do 900nm. Przenika przez komórki w pasmach wysokoabsorbcyjnych. Pobudza pracę hemoglobiny i melaniny. Hemoglobina transportuje tlen po organizmie, a melanina chroni skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.
Światłoterapię stosują już w antycznej Grecji, a potem w XVIII i XIX wieku zaleca się ekspozycję na światło słoneczne przy leczeniu chorób układu oddechowego, reumatyzmu czy szkorbutu.
Przełomem dla światłoterapii jest rok 1903, w którym Niels Finsen udowadnia lecznicze działanie światła słonecznego i promieniowania nadfioletowego na toczeń gruźlicy i choroby skóry. Otrzymuje za to Nagrodę Nobla. Finsen konstruuje pierwszą lampę łukową, która służy do leczenia gruźlicy.
Bioptron posiada różnego koloru nakładki, stosowane do rozmaitych schorzeń.
Przy użyciu tych lamp wspomaga się gojenie otarć naskórka, ran pourazowych i pooperacyjnych, owrzodzeń, odleżyn, a także blizn.
ul. Wita Stwosza 1, Głogów
76 835 55 76 504 274 097
pon. - pt. 07:00 - 18:00