Leczenie światłem
Światłoterapia wykorzystuje światło o określonej długości fal wytwarzane przez specjalne lampy do leczniczenia.
Światłoterapia wykorzystuje światło o określonej długości fal wytwarzane przez lampy (Bioptron, Sollux) do oddziaływania na organizm.
Fototerapia wpływa na organizm dzięki wykorzystaniu fotoreceptorów, które są czułe na wykorzystanie fal świetlnych o różnej długości.
Światło może wpływać na procesy biochemiczne, produkcję hormonów, funkcjonowanie układu nerwowego i wiele innych aspektów fizjologicznych.
Światłoterapię stosują już w antycznej Grecji, a potem w XVIII i XIX wieku zaleca się ekspozycję na światło słoneczne przy leczeniu chorób układu oddechowego, reumatyzmu czy szkorbutu.
Przełomem dla światłoterapii jest rok 1903, w którym Niels Finsen udowadnia lecznicze działanie światła słonecznego i promieniowania nadfioletowego na toczeń gruźlicy i choroby skóry. Otrzymuje za to Nagrodę Nobla. Finsen konstruuje pierwszą lampę łukową, która służy do leczenia gruźlicy.
Ta metoda wykorzystuje polaryzowane światło o niskiej energii. Generuje różnokolorowe promienie świetlne, które stymulują procesy fizjologiczne komórek.
Sollux wykorzystuje promieniowanie podczerwone, w zależności od rodzaju filtra (niebieski, czerwony) o różnym działaniu leczniczym.
Światło podczerwone charakteryzuje się długością fali od 600 do 900nm. Przenika przez komórki w pasmach wysokoabsorbcyjnych. Pobudza pracę hemoglobiny i melaniny. Hemoglobina transportuje tlen po organizmie, a melanina chroni skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.
Pacjent kładzie się na leżance, a na zmienione chorobowo miejsce ustawiamy snop światła, który wytwarza lampa Bioptron lub Sollux
Zabieg światłoterapii jest łatwy i nieinwazyjny. Jest bezpieczny, bo używane światło słoneczne pozbawione jest ultrafioletu.
Różne kolory światła pobudzają receptory w skórze, które reagują na nie i stymulują komórki organizmu.
Bioptron posiada różnego koloru nakładki, stosowane do rozmaitych schorzeń.
Przy użyciu tych lamp wspomaga się gojenie otarć naskórka, ran pourazowych i pooperacyjnych, owrzodzeń, odleżyn, a także blizn.
ul. Wita Stwosza 1, Głogów
76 835 55 76 504 274 097
pon. - pt. 07:00 - 18:00