Magnetoterapia

Ciesz się szybszą rehabilitacją po złamaniu dzięki mocy pola magnetycznego.

Magnetoterapia

Magnetoterapia wykorzystuje do leczenia pole magnetyczne, które głęboko oddziałuje na organizm bezpiecznie i bezboleśnie przenikając przez tkanki.

Dzięki temu przyspiesza powrót do zdrowia po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach.

Co to jest magnetoterapia?

Magnetoterapia to metoda leczenia polem magnetycznym, które silnie oddziałuje na organizm. Pole powstaje dzięki urządzeniu zwanemu magnetronik. Tworzą je cewki znajdujące się w tubach, które są ustawiane nad miejscem urazu.

Pole magnetyczne jest stosowane do leczenia już od starożytności. Wywodzi się z Chin, gdzie stosuje się magnesy przy terapiach. Wielkim orędownikiem magnetoterapii jest Hipokrates.

Prawdziwy rozkwit magnetoterapii rozpoczyna się w XVIII i XIX wieku. Punktem kulminacyjnym jest 1820 rok, gdy Hans Ørsted odkrywa elektromagnes. Wraz z nim pojawiają się nowe techniki, technologie i koncepcje wykorzystania pola magnetycznego.

W 1934 roku Abraham Ginsberg dowodzi bezpośredniego wpływu pola magnetycznego na procesy zachodzące w żywych tkankach. Takie jak na przykład przyspieszenie gojenia ropiejących ran, redukcja bólu, pobudzenie zrostu kości i powstawanie nowych naczyń krwionośnych.

Pole stosowane w magnetoterapii ma częstotliwość mniejszą niż 100 Hz i indukcję magnetyczną od 1 pT do 20 mT. Zabiegi w magnetroniku są bezpieczne i bezbolesne. Mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku.

W Centrum Rehabilitacji jako jedyni w Głogowie stosujemy magnetronik z tubami, w których znajdują się cewki do generowania pola magnetycznego. To ułatwia przeprowadzanie zabiegu, bo w magnetroniku starego typu trzeba było zakładać cewki na miejsce urazu, co krępowało ruchy.

Co daje magnetoterapia?

Pole magnetyczne przenika przez ciało i uruchamia różnego rodzaju procesy w komórkach.

Wpływa na powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu wzmacnia ukrwienie obszaru urazu co przyspiesza rekonwalescencję.

Pole magnetyczne stymuluje produkcję związków zależnych od wapnia, na przykład kalmoduliny, która wpływa na procesy metabolizmu i syntezy w komórkach. Efektem jest przyspieszony zrost kości.

Magnetoterapia to jedyna metoda leczenia, która wspiera powstawanie naczyń krwionośnych, usuwanie obrzęków oraz zrost kości. Dzięki temu powrót do pełnej sprawności jest szybszy. Pozwala Ci to oszczędzić czas i pieniądze na rekonwalescencji.

Gips, temblak czy bandaże nie są problemem dla pola magnetycznego. Bez problemu przenika ono w głąb organizmu, dlatego nawet po złamaniu nogi i zagipsowaniu jej możesz korzystać z zabiegów i przyspieszyć zrost kości.

Pomogą Ci w tym regularne wizyty w Centrum Rehabilitacji. Dzięki opiece fizjoterapeutek oraz harmonogramowi zabiegów nie musisz obawiać się o przerwanie leczenia.

W badaniu "Ocena wpływu laseroterapii i magnetoterapii w połączeniu z kinezyterapią u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową odcinka lędźwiowo–krzyżowego kręgosłupa" autorzy ustalili, że 80% badanych widziała znaczącą różnicę po 10 zabiegach magnetoterapii.

Jak przebiega magnetoterapia?

Zabieg magnetoterapii jest względnie łatwy. Kładziesz się na leżance, zostawiasz wszystkie metalowe rzeczy na stoliku.
Nad miejsce leczenia fizjoterapeutka ustawia cewkę generującą pole magnetyczne, które działa przez ubranie i gips.

W czasie zabiegu, który trwa 30 minut, nie czujesz nic. Możesz czytać książkę, gazetę, słuchać muzyki, a nawet się zdrzemnąć.

Te 2 kwadranse leżenia to największy minus tej terapii, ale wymagany do tego, aby pole było skuteczne.

Jakie są wskazania do magnetoterapii?

Magnetoterapię w magnetroniku wykorzystujemy przede wszystkim w leczeniu zwichnięć, złamań, skręceń i uszkodzenia więzadeł. Często korzystają z niej profesjonalni sportowcy — piłkarze Chrobrego Głogów, szczypiorniści SPR czy siatkarze SPS.

Do czego stosujemy magnetoterapię?

  • Stany pourazowe — złamania, zwichnięcia, bóle mięśniowe
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Osteoporoza
  • Obrzęki
  • Stany pooperacyjne
  • Choroby naczyniowe
  • Choroby układu nerwowego
  • Choroby reumatyczne

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00