Fala uderzeniowa RSWT

4000 impulsów w walce z bólem

Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa to metoda leczenia, która wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej energii. Wywołują one efekt leczniczy w tkankach. Zwiększają przepływ krwi, stymulują procesy regeneracyjne, rozbijają zwapnienia i łagodzą ból.

Co to jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa to nowoczesna metoda leczenia, stosowana od ponad 40 lat.

Fale akustyczne o wysokiej energii trafiają do tkanek, dzięki specjalnemu aplikatorowi. Energia przenika przez skórę do kości i mięśni, gdzie wywołuje procesy regeneracyjne.

Fale RSWT w kontrolowany sposób uszkadzają tkanki, co poprawia ich ukrwienie, przyspiesza metabolizm i gojenie ran. Impulsy rozbijają zwapnienia w stawach, kościach i mięśniach. To przywraca zakres ruchu.

Stosujemy ją do leczenia schorzeń mięśniowo-szkieletowych. 

Fala uderzeniowa w Centrum Rehabilitacji

W Centrum Rehabilitacji używamy falę RSWT — radialną falę uderzeniową wytwarzaną mechanicznie.

Fala RSWT działa na tkanki powierzchniowe — mięśnie, powięzi, stawy. Ponadto jest delikatniejsza do ESWT, przez co nie uszkadza stawów. To jak fale po rzucie kamienia na taflę jeziora kontra wysyłanie fal dźwiękowych do jądra ziemi.

Do zlikwidowania ostrogi piętowej czy łokcia tenisisty potrzebujesz fali uderzeniowej. Regularne wizyty rozbijają zwapnienie i przywracają pełną sprawność.

Skuteczność fali uderzeniowej

W badaniu "Porównanie skuteczności terapii falą uderzeniową z wybranymi zabiegami fizykalnymi u pacjentów z zespołem łokcia tenisisty" S. Mastej, T. Pop, A. Bejer, J. Płocki oraz I. Kotela wykazali, że wsparcie terapii łokcia tenisisty falą RSWT wzmacnia efekt leczniczy.

W badaniu bierze udział 77 osób. 40 w grupie, gdzie jest stosowana fala uderzeniowa i 37 w grupie z laserem i ultradźwiękami. 

Badacze wykonują testy funkcjonalne Milla i Thompsona.

 

Test Milla to zgięcie ręki w łokciu, obrócenie jej wierzchem dłoni do góry, ściągnięcie dłoni w dół i następnie wyprostowanie w łokciu. Test jest pozytywny, gdy pojawia się ból.

Test Thompsona to wyciągnięcie ręki z zaciśniętą w pięść dłonią, którą trzyma fizjoterapeuta, a pacjent stara się zginać pięść do góry lub w dół przy oporze rehabilitanta. Ból w łokciu oznacza schorzenie.

W teście Thompsona, w grupie z falą uderzeniową, na 40 osób efekt leczniczy odczuwa 15 badanych. W grupie lasera i ultradźwięków 7 osób z 37. W teście Milla to odpowiednio 22 i 9 osób.

Zastosowanie fali uderzeniowej

Z fali uderzeniowej korzystają sportowcy — piłkarze, siatkarze, szczypiorniści i tenisiści, którzy wykorzystują ją do regeneracji mięśni i stawów oraz do rehabilitacji stawu łokciowego.

Podczas kilkuminutowego zabiegu wyzwala się ponad 4000 impulsów elektromagnetycznych.
Impulsy te wytwarzają fale akustyczne, które wnikają na kilka centymetrów w głąb organizmu.

Dzięki swojej specyfice (płytkie, względnie delikatne fale) jest to zabieg przeciwbólowy i przeciwzapalny, który oddziałuje tylko na chore tkanki.

Jako jedyni w Głogowie mamy ponad 20 lat doświadczenia w pracy z falą RSWT — najpierw przy urazach sportowców, a następnie przy pomocy głogowianom.

Historia fali uderzeniowej

Fala uderzeniowa powstała w latach 80 XX wieku po latach badań nad akustyką w leczeniu. Dr Richard Vahlensieck rozbija nią kamienie nerkowe. Zauważa u swoich pacjentów lecznicze działanie fali na tkanki mięśniowo-szkieletowe.

Daje to podwaliny pod badania nad wykorzystaniem RSWT w fizjoterapii.

W latach 90 falę stosuje się do nieinwazyjnej terapii zapaleń ścięgien, powięzi podeszwowej i schorzeń stawów.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie fala debiutuje w niemieckiej kadrze jako metoda regeneracji tkanek miękkich oraz alternatywa dla chirurgii. Na Mistrzostwach Świata we Francji w 1998 roku kilka drużyn stosuje falę do przywrócenia sprawności zawodnikom.

Jakie są wskazania do zastosowania fali uderzeniowej?

Zabiegi falą uderzeniową wykorzystujemy przede wszystkim w leczeniu przewlekłych schorzeń narządu ruchu, takich jak:

  • Przewlekły ból mięśniowy różnego pochodzenia.
  • Ból stawu barkowego łokciowego, nadgarstkowego.
  • Ból stawu biodrowego, kolanowego.
  • Stany pourazowe.
  • Łokieć tenisisty.
  • Ostroga piętowa.
  • Zapalenie ścięgna Achillesa.
  • Zwapnienia w obrębie tkanek miękkich.
  • Podwyższone napięcie mięśniowe.
  • Wyrośla kostne drobnych stawów.

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00