Laseroterapia

Pokonanie bólu i gojenie ran z laserową precyzją

Laseroterapia

Laseroterapia to jedna z najnowocześniejszych metod rehabilitacji. Wykorzystuje światło o odpowiedniej długości fali, która przenika do tkanek, pobudza przepływ krwi i limfy, w efekcie czego łagodzi ból i poprawia stan skóry.

Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia to leczenie skupionym światłem jednego koloru, które emituje promieniowanie laserowe o niskiej mocy. 

Samo słowo laser to akronim od angielskiego opisu działania urządzenia — Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Czyli wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania.

Laseroterapia działa na zasadzie fotostymulacji. Pobudza tkanki za pomocą światła o odpowiedniej długości fali.

W trakcie zabiegu światło przenika przez skórę, dociera do tkanki mięśniowej, ścięgien i stawów. Energia świetlna wchodzi w interakcję z komórkami tkanek i stymuluje procesy regeneracyjne organizmu.

Co daje laseroterapia?

Fala z lasera pobudza układ odpornościowy, usprawnia przepływ krwi i limfy. To przyspiesza usunięcie bólu z miejsca urazu oraz poprawienie stanu skóry. To wyróżnia laseroterapię względem innych metod fizykoterapii. Oprócz działania leczniczego widać zmiany dermatologiczne.

Zabieg z wykorzystaniem lasera przyspiesza gojenie ran i usuwa ból z miejsca urazu. To terapia polecana szczególnie tym, których uraz wiąże się z uszkodzeniem skóry — rany, blizny czy otarcia.

Wystarczy regularnie korzystać z terapii. W Centrum Rehabilitacji dbamy o Twoją regularność dzięki telefonicznym przypomnieniom oraz karcie z harmonogramem, którą dostajesz przy pierwszej wizycie.

P. Lisiński, M. Trojanowicz oraz W. Stryła w swoim badaniu "Laseroterapia i magnetoterapia jako metody wspomagające leczenie zespołu bólowego kręgosłupa szyjnego" wykazali, że w grupie 20 osób, które zostały poddane leczeniu laserem, u 6 całkowicie zniknęło odczucie bólu, u 12 ból zmalał, a tylko 1 osoba nie widziała zmian. Taki efekt leczenia sprawił, że 14 osób mogło odstawić leki przeciwbólowe, a 5 zmniejszyć ich dawki. Ponadto 11 osób wróciło do normalnej aktywności fizycznej, a 8 do lekkiej.

Dlaczego laseroterapia?

W Centrum Rehabilitacji jako jedyni stosujemy laser wytwarzany w specjalnym urządzeniu, w którym regulujemy wszystkie parametry fali - długość, moc, częstotliwość i gęstość.

Wykonujemy zabiegi przy różnych ustawieniach dotyczących długości fali, stosowanej mocy i sposobie aplikacji. Fale mają długość od 630 do 1100 nanometrów. Dzięki temu łatwo przenikają do głębszych tkanek i nie powodują oparzeń na zewnątrz ciała. Zabieg jest dzięki temu w pełni bezpieczny.

Przy przewlekłych schorzeniach stosujemy dużą dawkę energii i dużą moc fali, nawet do 12 J/cm2.
Przy ostrym bólu są to mniejsze dawki energii i mała moc, od 0,1 do 4 J/cm2.
Działanie takie opiera się na prawie Arndta-Schultza, które mówi, że słabe bodźce stymulują, a silne niszczą.

Laser do leczenia stosujemy od lat 60 XXw. Theodor Maiman w 1960 roku konstruuje, ogniskuje i uruchamia laser. Jego urządzenie jest podstawą do dalszych badań i testów. 

W latach 70 XX wieku dzięki zastosowaniu miniaturyzacji laser jest używany do szerszych zastosowań. Na przykład do likwidacji bólu i leczenia ran.

Na przełomie stuleci powstaje nowa generacja laserów, które bardzo głęboko penetrują tkanki. To zwiększa ich skuteczność i wachlarz zastosowań.

Jakie są wskazania do zastosowania laseroterapii?

  • Stany pourazowe
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Zespoły bólowe w przebiegu dyskopatii
  • Zespoły bólowe
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Odleżyny, owrzodzenia, oparzenia
  • Poprawia przewodnictwo nerwów
  • Zapalenie ścięgien, powięzi, pochewek ścięgnistych i kaletek stawowych,
  • Nerwobóle nerwów obwodowych, w tym szczególnie nerwoból po przebytym półpaścu

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00