Tlenoterapia

Wydłuż czas wysiłku nawet o 250% mimo choroby płuc

Tlenoterapia

Tlenoterapia to zabieg medyczny. Przez jednorazową maseczkę pacjent wdycha powietrze o podwyższonym stężeniu tlenu. Dawka czystego tlenu rozszerza pojemność płuc, zwiększa ilość wdychanego powietrza i ułatwia oddychanie, przez co wydłuża czas trwania wysiłku u osób z chorobą płuc.

Co to jest tlenoterapia?

Tlenoterapia to metoda leczenia, która wykorzystuje powietrze o podwyższonym stężeniu czystego tlenu.

W trakcie zabiegów stosuje się stężenie na poziomie 30, 50 i 100%. Dawkę ustala fizjoterapeuta w zależności od typu pomocy, jakiej wymaga pacjent.

Co daje tlenoterapia?

Regularna tlenoterapia jest zalecana u osób z przewlekłymi i obniżającymi jakość życia chorobami płuc. Zwiększa pojemność płuc, ilość wdychanego powietrza i ogranicza przyspieszenie wdechów wraz ze zmęczeniem.

Tlenoterapia to skuteczna pomoc dla osób chorujących m.in. na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Walczy ona z objawami upośledzenia opróżniania płuc. Przy POChP powietrze zalega w płucach, co skutkuje coraz mniejszymi oddechami i dusznościami. Dzięki stosowaniu tlenoterapii drastycznie poprawia się jakość życia osób z POChP. 

Najważniejsza jest regularność zabiegów. W Centrum Rehabilitacji pacjenci nie muszą obawiać się o regularne wizyty. Podczas rejestracji wręczamy im terminarz zabiegów oraz przypominamy telefonicznie o czekającej rekonwalescencji.

Dzięki temu pacjent jest w stanie przejść od problemów z coraz mniejszą pojemnością wdechów i dusznościami do wydłużenia wysiłku nawet o 250% i poprawy jakości życia.

Dlaczego tlenoterapia?

Tlenoterapia to przebadany zabieg. Jacek Nasiłowski w badaniu "Wpływ tlenoterapii na tolerancję wysiłku u chorych na przewlekłe choroby płuc" wskazał, że regularne stosowanie tlenoterapii zwiększa pojemność wdechu IRV z 290 ml przed badaniem do 540 ml po badaniu. Ponadto czas wysiłku grupy badanej wydłuża się z 4 minut przed badaniami do 10 minut, przy stężeniu tlenu w maseczce na poziomie 50%. To 250% wzrost wydolności.

W Centrum Rehabilitacji z tlenoterapii korzystają osoby starsze, chorujące na POChP oraz członkowie miejskich stowarzyszeń rencistów i emerytów. Cieszy ich uczucie ulgi w oddychaniu już po kilku minutach terapii.

Jako jedyni, w Centrum Rehabilitacji posiadamy urządzenia do tlenoterapii pozakomorowej. Zamiast trudnej do wejścia i ułożenia się komory stosujemy urządzenia wytwarzające tlen wraz z jednorazowymi maseczkami. W trakcie zabiegu wystarczy usiąść na fotelu.

Sama tlenoterapia swoje początki ma w starożytności. Egipcjanie i Grecy stosują inhalacje oparami do leczenia.

W 1667 John Mayow odkrywa tlen. Od tego momentu badacze poszukują alternatywnych metod na wykorzystanie go. W latach 30 XX wieku rozwój aparatury medycznej pozwala diagnozować i leczyć choroby płuc. W latach 50 XX wieku pojawiają się jednorazowe maseczki i inhalatory. Postępująca miniaturyzacja urządzeń sprawia, że znikają komory tlenowe na rzecz urządzeń wielkości książki.

Jakie są wskazania do zastosowania tlenoterapii?

  • niedotlenienie organizmu
  • problemy z koncentracją
  • niewydolność oddechowa
  • duszności

ul. Wita Stwosza 1, Głogów

76 835 55 76
504 274 097

pon. - pt. 07:00 - 18:00