Co to jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, które nastąpiły z różnych przyczyn.
11-04-2023 10:23
MK

Co to jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem różnych schorzeń i urazów przy użyciu ćwiczeń fizycznych, terapii manualnej, masażu czy fizykoterapii.

Fizjoterapeuci przywracają pełną sprawność i funkcjonowanie ciała, redukują ból i poprawiają ich zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Jakie są cele fizjoterapii?

Celem fizjoterapii jest poprawa funkcjonowania pacjenta przez:

Redukowanie bólu i stanów zapalnych

Fizjoterapeuci wykorzystują wiele technik, które pomagają zmniejszyć ból i stan zapalny, takie jak masaż, elektroterapia, krioterapia, terapia ciepłem, terapia manualna i ćwiczenia terapeutyczne.

Zwiększenie zakresu ruchu i elastyczności

Poprzez ćwiczenia terapeutyczne i terapię manualną fizjoterapeuci pomagają pacjentom zwiększyć zakres ruchu w stawach. To przyczynia się do poprawy elastyczności i ogólnej funkcjonalności ciała.

Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej

Fizjoterapia może również pomóc w poprawie równowagi i koordynacji ruchowej. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, pacjentów z chorobami neurologicznymi i urazami mózgu.

Poprawa siły i wytrzymałości

Fizjoterapeuci stosują różne ćwiczenia, które pomagają zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni. Wszystko z myślą o pacjentach po urazach i operacjach.

Kto może skorzystać z fizjoterapii?

Fizjoterapia jest przeznaczona dla osób z różnymi schorzeniami i urazami, takimi jak:

 • bóle kręgosłupa i stawów
 • urazy sportowe, takie jak skręcenia, zwichnięcia i złamania
 • choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, urazy mózgu
 • choroby serca i naczyń krwionośnych, takie jak choroba wieńcowa i zawał serca
 • problemy z równowagą i koordynacją ruchową

 

W fizjoterapii ważne jest dostarczenie pacjentowi narzędzi do dalszej samodzielnej pracy z ciałem, aby utrzymać zdrowie i zapobiegać nawrotom problemów zdrowotnych.

Wskazania do fizjoterapii

Fizjoterapia jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu wielu chorób i schorzeń. Wskazaniami do fizjoterapii są między innymi:

 • schorzenia układu kostno-stawowego, takie jak urazy, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby kręgosłupa
 • urazy mięśni i więzadeł
 • choroby układu nerwowego, takie jak porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona
 • choroby układu krążenia, takie jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca
 • choroby układu trawienia, takie jak choroba wrzodowa, choroba Crohna
 • schorzenia ginekologiczne, takie jak bóle menstruacyjne, zaburzenia cyklu menstruacyjnego

 

Techniki stosowane w fizjoterapii

W zależności od schorzenia i objawów pacjenta fizjoterapeuta stosuje różne techniki terapeutyczne. Do najczęściej wykorzystywanych technik należą:

 • Ćwiczenia terapeutyczne, które pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić koordynację ruchową, zwiększyć elastyczność stawów.
 • Terapia manualna, która polega na ręcznym manipulowaniu mięśniami i stawami w celu poprawy ich funkcjonowania.
 • Masaż, który przyspiesza krążenie krwi, ułatwia odpływ limfy, zmniejsza napięcie mięśniowe.
 • Elektroterapia, czyli stosowanie prądu elektrycznego w celu zmniejszenia bólu, poprawy krążenia, stymulacji mięśni.
 • Krioterapia, czyli stosowanie zimna w celu zmniejszenia bólu, obrzęku i stanów zapalnych.
 • Termoterapia, czyli stosowanie ciepła w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawy krążenia krwi, przyspieszenia procesów metabolicznych.

 

Dostępność fizjoterapii

Fizjoterapia jest dostępna dla osób w różnym wieku, o różnym stanie zdrowia i o różnych potrzebach. Do fizjoterapeuty można zgłosić się z powodu bólu kręgosłupa, kontuzji sportowej, urazu, choroby neurologicznej, bólu głowy, zaburzeń równowagi i wiele innych.

Kto wykonuje zabiegi fizjoterapii?

W Polsce fizjoterapia jest zawodem regulowanym, co oznacza, że osoby wykonujące ten zawód muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. Fizjoterapeuci pracują w różnych instytucjach, takich jak szpitale, kliniki, ośrodki rehabilitacyjne, gabinety prywatne oraz zakłady opieki zdrowotnej.

Rodzaje fizjoterapii

Istnieje wiele różnych rodzajów fizjoterapii, z których każdy jest dostosowany do konkretnych potrzeb pacjenta. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Fizjoterapia ogólna

Fizjoterapia ogólna skupia się na poprawie ogólnego stanu zdrowia i kondycji pacjenta poprzez ćwiczenia i terapię manualną.

Fizjoterapia sportowa

Fizjoterapia sportowa jest dedykowana sportowcom i ma na celu zapobieganie urazom, leczenie kontuzji i poprawę osiągów sportowych.

Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia ortopedyczna ma na celu leczenie urazów, zaburzeń funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego i schorzeń narządu ruchu.

Fizjoterapia neurologiczna

Fizjoterapia neurologiczna jest dedykowana pacjentom z chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona, udar mózgu czy stwardnienie rozsiane.

Podsumowanie

Fizjoterapia jest dziedziną medyczną, która ma na celu poprawę funkcjonowania organizmu poprzez ćwiczenia i terapię manualną.

Jest to skuteczna forma leczenia różnych schorzeń, urazów i dolegliwości, która jest dostępna dla osób w różnym wieku i o różnych potrzebach.

Istnieje wiele rodzajów fizjoterapii, z których każda jest dostosowana do konkretnych potrzeb pacjenta. Jeśli masz jakieś problemy związane z funkcjonowaniem organizmu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą.